Ana sayfa / Sağlık / Yağ yaktıran 5 besin (Şişmanlatmayan tarifler)

Yağ yaktıran 5 besin (Şişmanlatmayan tarifler)

1) GREYFURT: Belki de en olağanüstü meyvelerden biri. İçerdiği enzimlerle kanseri önler, kolesterolü düşürür, diş hitit kanamalarına dobra gelir. Aynı sürede kilogram vermeye araştırma görevlisi olur. Öğünlerden evvel yenilecek sağlıksız kızmemesi iştiha kapatır.

2) YEŞİL ÇAY: Düzenli yerine yeşil çay içenler, içmeyenlere uyarınca yüzdelik 45 elan ağır kilogram alıyor. Ayrıca yeşil çay yağ yakımını ve kilogram edinmeyi bariz biçimde yavaşlatıyor. Her çağ minimum 1 fincan yeşil çay için.

3) KIRMIZI BİBER: Acı tercih edenler sevmeyenlere uyarınca elan şanslı. Kırmızı biberdeki maddeler metabolizmayı hızlandırır, cisim ısısını yükselterek ısın masrafa sebep olur. Midenizde müşterek dava yok ise yemeklerinize kabil bulunduğu derece al biber ekleyin.

4) C VİTAMİNİ İÇEREN YİYECEKLER: Yağ yadımlama metabolizmasını hızlandırır. 100 gr. kivide 400 miligrama derece C vitamini bulunur. Kivi, turunçgillerden 4-6 kat, elmadan 40-50 büküm elan aşkın C vitamini içerir. Yetişkin müşterek insanoğlunun günce C vitamini gereksinimi 60 miligram bulunduğu düşünüldüğünde 1 skor kivi bu gereksinimi ferah ferah karşılar.

5) YOĞURT: Günde 3 defa yenen yoğurt, bedenin aceleci müşterek biçimde yağ yakmasına araştırma görevlisi olur. İçeriğindeki erdemli kalsiyum ve protein yardımıyla başta belirti etrafı ve batın yağlarının erimesinde ağır avantajlar sağlar.İNCELTEN ÇAYMALZEMELER

● Çeyrek deste maydanoz
● 1 lezzetli kaşığı biberiye
● 1 lezzetli kaşığı kekik
● 1 lezzetli kaşığı yeşil çay
● Üzerine müşterek kızmemesi suyu

YAPILIŞI: Maydanoz, biberiye, kekik ve yeşil çayın 1 karşı 2 fincan pınar su koyun. 10 çağ bekleyin. Üzerine kızmemesi suyu ekleyin. Maydanozun ödem atıcı etkisi, biberiye, kekik, yeşil çay ve greyfurtla birleşince yağ har ağırlık ortaya çıkıyor. ŞİŞMANLATMAYAN TARİFLERKOLAY KURABİYE

MALZEMELER:

● 1 bardak (su bardağı) mobilyasız kayısı
● 1 bardak (su bardağı) mobilyasız incir
● 1 bardak (su bardağı) çekirdekleri kovulmuş mobilyasız hurma
● 1 bardak (su bardağı) Hindistan cevizi
● 2 testis akı

YAPILIŞI: Kuru meyveleri doğrayın, hindistancevizi ve testis akıntı ile karıştırın. Kurabiye gibi parçalar koparın. Çatalla biçim verin. Yağlı kağıt koyduğunuz fırın tepsisinde kestirmece 15 çağ pişirin.

BALLI YULAF TATLISI

MALZEMELER:

● 1 elma
● 1 ayva
● Çok az zencefil rendesi
● 3-4 karanfil
● 1 lezzetli kaşığı tarçın
● 1 kaşık yulaf ezmesi
● Yarım bardak (çay bardağı) süt
● 1 kaşık bal
● Biraz ceviz

YAPILIŞI: Meyvelerin kabuklarını soyup şişman parçalar gibi karanfil, zencefille az suda yumuşatın. Suyunu ihtiraz çatalla müşterek güzel ezin. Diğer malzemeleri arttırma edin, müşterek güzel karıştırın.

YARIN: BEL, BACAK VE BASEN YAĞLARI NASIL ERİTİLİR

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

ÇOCUKLARDA BAĞIRSAK PARAZİTLERİ

Çocuklarda görülen bağırsak parazitinin en büyük sebeplerinden biri, genel hijyen kurallarına uyulmamasıdır. Çocuklara erken yaşlardan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir