Ana sayfa / Sağlık / Tiroid hastalarına ağız içinden izsiz ameliyat

Tiroid hastalarına ağız içinden izsiz ameliyat

Tiroid hastasının boynunda rastgele ortak iz kalmadan meydana getirilen ameliyat için bilim verici Endokrin Cerrahı Prof. Dr. Fatih Tunca, çabucak ağız içinde madun dudağın iç kısmından kesi yapıldığını söyledi.

Bu kesilerin 3 sayı olduğunu, 2 tanesinin 5 mm ve 1 tanesinin ise kısaca 1,5-2 cm yöresinde bulunduğunu tamlayan Prof. Dr. Fatih Tunca, “Bu kesilerde ağız içi mukozadan olduğundan iz ağız ağıza kaybolabiliyor. İkinci ortak kazanım ise deneyimlerimiz ve gözlemlerimizden çıkardığımız ve başkaca meydana getirilen yayınlarda da belirtildiği kıl payı bu hastalarda dert açıkça cerrahiye kıyasla henüz az oluyor” dedi.HER HASTAYA UYGULANAMIYORAğız içinden izsiz tiroidektomi ameliyatının sınırlamaları bulunduğunun altını çizen Prof. Dr. Fatih Tunca, değme hastaya uygulanmadığını, burada tiroid bezinin uzunluğu ve nodüllerin çapının ehemmiyetli bulunduğunu anlatım etti.

Biyopsi kararı dobra işkilli mevrut nodüllerde marjın henüz geniş, henüz şişman nodüllere bilfarz 5-6 cm’ye derece nodüllere yapabildiğini kail Prof.Dr. Fatih Tunca güçlükle biyopsi kararı dokunmabana mevrut hastalarda bu durumun 2 cm ile sınırlanmış bulunduğunu belirtti.

Ayrıca tiroid bezi uzunluğunun 10 cm’yi aşmaması icap ettiğini vurgulayan Tunca, sorumluluk taraf bölgelerinde lenfa bezi metastazları bulunan tiroid kanseri hastalarında bu yöntemin kullanılamadığını güçlükle bu sınırların ilerleyici zamanlarda kalan deneyimle baş başa değişebileceğini dile getirdi.SES KISIKLIĞI RİSKİNİ AZALTIYOR“Açık cerrahideki komplikasyonlardan ortak tanesi ve en istenmeyeni ahenk kısıklığıdır” biçiminde izah eden Prof. Dr. Fatih Tunca, deneyimin değme ne derece ortak tomar olursa olsun, bununla yetinmemek icap ettiğini vurguladı. Ameliyat esnasında makbul asap monitörizasyonu sistemi ile ahenk tellerine revan sinirlerin çalıştığını, ameliyat süresince ortak monitörden izlenebildiğini ve bu sistemin ahenk kısıklığı riskini azalttığını anlatım etti.

Tiroid cerrahisinde ikinci ortak riskin de muvakkat veya kalımlı yerine kalsiyum düşüklüğü olduğuna uyanıklık çekici Prof. Tunca, bu riskte de ameliyatı eden cerrahın deneyinin baş döndürücü ehemmiyetli olduğunu, bundan dolayı de riskin düşüt olacağını anlatım etti.

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

ÇOCUKLARDA BAĞIRSAK PARAZİTLERİ

Çocuklarda görülen bağırsak parazitinin en büyük sebeplerinden biri, genel hijyen kurallarına uyulmamasıdır. Çocuklara erken yaşlardan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir