Ana sayfa / Sağlık / Tiroid hastalarına ağız içinden izsiz ameliyat (Tiroid hastalığı nedir?)

Tiroid hastalarına ağız içinden izsiz ameliyat (Tiroid hastalığı nedir?)

Tiroid hastasının boynunda rastgele beraberinde iz kalmadan meydana getirilen ameliyat karşı bilgelik sağlayan Endokrin Cerrahı Prof. Dr. Fatih Tunca, çabucak ağız içinde ast dudağın iç kısmından kesi yapıldığını söyledi.

Bu kesilerin 3 nüsha olduğunu, 2 tanesinin 5 mm ve 1 tanesinin ise kısaca 1,5-2 cm yöresinde bulunduğunu tamlayan Prof. Dr. Fatih Tunca “Bu kesilerde ağız içi mukozadan olduğundan iz ağız ağıza kaybolabiliyor. İkinci beraberinde üstünlük ise deneyimlerimiz ve gözlemlerimizden çıkardığımız ve başkaca meydana getirilen yayınlarda da belirtildiği neredeyse bu hastalarda dert belirgin cerrahiye göre şimdi az oluyor” dedi.HER HASTAYA UYGULANAMIYORAğız içinden izsiz tiroidektomi ameliyatının sınırlamaları bulunduğunun altını çizen Prof. Dr. Fatih Tunca, gelişigüzel hastaya uygulanmadığını, burada tiroid bezinin uzunluğu ve nodüllerin çapının ehemmiyetli bulunduğunu anlatım etti.

Biyopsi kararı güzel kuşkulu mevrut nodüllerde marjın şimdi geniş, şimdi iri nodüllere söz gelimi 5-6 cm’ye derece nodüllere yapabildiğini kail Prof.Dr. Fatih Tunca lakin biyopsi kararı dokunmabana mevrut hastalarda bu durumun 2 cm ile sınırlanmış bulunduğunu belirtti.

Ayrıca tiroid bezi uzunluğunun 10 cm’yi aşmaması icap ettiğini vurgulayan Tunca, mesuliyet taraf bölgelerinde ak kan bezi metastazları bulunan tiroid kanseri hastalarında bu yöntemin kullanılamadığını lakin bu sınırların ilerleyici zamanlarda küsurat deneyimle baş başa değişebileceğini dile getirdi.SES KISIKLIĞI RİSKİNİ AZALTIYOR“Açık cerrahideki komplikasyonlardan beraberinde tanesi ve en istenmeyeni ahenk kısıklığıdır” halinde izah fail Prof. Dr. Fatih Tunca, deneyimin gelişigüzel ne derece beraberinde tomar olursa olsun, bununla yetinmemek icap ettiğini vurguladı. Ameliyat esnasında beğenilen asap monitörizasyonu sistemi ile ahenk tellerine revan sinirlerin çalıştığını, ameliyat süresince beraberinde monitörden izlenebildiğini ve bu sistemin ahenk kısıklığı riskini azalttığını anlatım etti. TİROİD HASTALIĞI NEDİR?Tiroid rahatsızlıkları tiroidin az ve ya aşırı hormon salgılaması (hipotiroidi ve hipertiroidi), büyümesi (guatr), içinde nodül ismi maruz yumruların oluşması namına özetlenebilir.

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

ÇOCUKLARDA BAĞIRSAK PARAZİTLERİ

Çocuklarda görülen bağırsak parazitinin en büyük sebeplerinden biri, genel hijyen kurallarına uyulmamasıdır. Çocuklara erken yaşlardan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir