Ana sayfa / Sağlık / Tırnak batması nasıl geçer? Tırnak batmasına doğal çözüm…

Tırnak batması nasıl geçer? Tırnak batmasına doğal çözüm…

Tırnak batması; bazı bazı kusur ortak infaz bazı bazı de kalıtsal namına sert ortak tomar insana mesele yaratabiliyor. Tırnak batması düşüncesince yasaklayıcı icraat bulunduğu gibi, daha ortak tomar ilerlememiş olanlar düşüncesince de evde ferah ferah uygulanabilecek analizör olabiliyor. Ancak ati boyutlara vasıl keski batmaları düşüncesince küçük cerrahi operasyonlar gerekebiliyor. 

Genellikle tırnağın dostça büyüyerek ten dibine girmesi halinde tanıdık keski batmasının en şişman belirtisi, parmağın uç kısımlarında oluşan kafa döndürücü dert ve sızıdır. Ayakkabı zorlaması ve tırnağın uzaması ile de bire ortak alanda kızarıklık, şişme, yanma ve yangı görülebilir. Tırnak batması başta 20-30’lu yaşlarda görülebildiği gibi, baylarda görülme oranı kadınlara uyarınca elan fazladır.

tırnak batması nasıl otama edilir

Tırnak batması sebep olur?

Deri altında kendine toprak bulan tırnak, enfeksiyonları cezaevi taşır ve ten altında ortak yangılanma süreci başlar. Bundan sonraları da kızarıklık, ağrı, yanma, yangı akıntısı kabilinden belirtiler kafa gösterir. Tırnaktan mevrut solgun iltihabın sonrası, ortak tomar eşsiz namına görülse de keski kemiğinin iltihaplanması ve enfeksiyon kapmasıdır.

Peki, keski batmasının asıl sebebi nedir?

Sıkan ve huzursuz ayakkabılar; tırnak batmasının en şişman sebeplerinden birisi ayağı hem huzursuz fail bununla birlikte fut keski yolunu bozan sıkı, topuklu, pelit uçlu ayakkabılardır. Bunun düşüncesince fut tırnağınızı sıkıştırmayacak ön tarafı şen ayakkabılar giymeniz önerilir.

Yanlış keski kesme; tırnakların değirmi ve gömülü biçimde dip kesilmesi, bire ortak biçimde tırnağın ten dibine akilane gelişmesine sebep olur. Bu nedenle fut tırnaklarının değirmi değil DOĞRU biçimde kesilmesi gerekir. 

Pedikür; Yanlış muteber ve bayağı yerlerde meydana getirilen pedikür, tırnağın enfeksiyon kapmasına ve derhal sonra batmış yaşanmasına sebep olabiliyor

Yaralanmalar; tırnağın çarpış alması ve zedelenmesi kararı da keski batması görülür. Özellikle fut topu oynayanların ve koşun kesif karşılaştıkları ortak durumdur. 

Genetik durum; eğer ailede tırnak batığı problemiyle canlı ortak isim varsa, siz de keski batmasıyla karşılaşabilirsiniz. 

Enfeksiyon durumları; tırnakta mevcut yalan vb. enfeksiyonlar tırnak yapısının kalınlaşması ve genişlemesi kararı batmış görülmesine sebep olabilir.

Tırnak batması nasıl ilerler?

En ortak tomar fut kafa parmağında tanıdık keski batmasının ön aşamasında sadece tırnakta şişme ve kızarma görülür. İlk zamanlarda yangılanma ve likit vürut yoktur. Daha sonraları rastgele ortak müdahaleye verilen kalmayan keski batığı ilerler ve tırnağın batmış bulunduğu alanda sıcaklık, yanma ve en akıbet yangı akıntısı görülür. Bölgeden cari beyaza andıran likit enfeksiyon habercisi olmaktan çok, bünyenin ten içerisindeki tırnağa verdiği reaksiyondur. Sonrasında tanıdık solgun salgılar şeklindeki iltihap, tırnağın enfeksiyon kaptığının ve kötüleştiğinin habercisidir. 

Tırnak batması nasıl geçer?

Tırnak batması bahsedilen giriş aşamasında ise, yangı oluşmadan önce evimizdeki çözümlerle arama dibine alınabilir. Ancak gayz ve yangı konsantre biçimde artarsa; tırnak çekme gibi ferah operasyonlara kafa vurulabilir.

tırnak batmasına çözüm

Tırnak batması düşüncesince evde uygulanabilecek çözümler; 

*Ayağınızı günde 4 kere yunak suda bekletin.

*Ayak temizliğine ilgi edin. Günde dü kere ayağınızı sabunlu suyla sudan geçirin ve temiz, döşenmemiş kalmasına ihtimam gösterin.

*Tırnak batması yaşadığınız devirde disiplin ve ökçeli ayakkabılardan ırak durun. Mümkünse tercihiniz sadece sandal ve terlikten yana olsun.

Doktora gitmeden önce bu işlemi uygulayın; Deriye batmakta bulunan tırnağın köşesini kaldırmaya çalışın. Tırnak ile ten arasına ortak zerre hav sararak berk kalacak biçimde yerleştirin. Aralarında ara olması gerekmektedir. Bu biberli sağlayan ortak muamelat bulunmasına karşın evde tedavinin en ehemmiyetli kısmıdır. Ayağınızı yunak suda beklettikten doğrudan sonraları araya koyduğunuz pamuğu az buçuk elan ileriye itin ve pamuğu rastgele gündüz değiştirin. 7-15 gündüz zarfında tırnağınız büyüyecek ve batma sorunu geçecektir. Bunları 3 gündüz süresince derneşik namına yapmanıza karşın rastgele ortak evolüsyon olmadıysa doktora görünün. Ayrıca bu noktada konsantre dert ve ızdırap düşüncesince dert kesicilere başvurabilirsiniz.

Bir öbür yöntem; tuz yahut hafifletici ortak şeyler eklediğiniz yunak suda ayağınızı ortak süre bekletin. Daha sonraları antibiyotik em sürün ve bandajlayın. Birkaç gündüz sonraları ise ayağınızı yunak suda beklemeye alın ve peşi sıra törpü ve pedikür makasıyla batmış noktayı deriden çıkarmayı deneyin. Sonra ise merhemleyin ve gine bandajlayın. 

Tırnak batması iyileşmiyorsa…

Evde muteber işlemlerden sonraları keski batması geçmiyor ve yineleniyorsa; ortak doktora başvurmanız gerekir. Bu ati aşamalarda meydana getirilen muamelat ise; anormal dokunun katılması ve keski kökünün bölümsel namına kazınması akıllıca ortak muamelat olacaktır. İşlem sonrası bire ortak yerden batmayı engel olmak üzere keski kökünün batan tarafı yıkma edilir.

Peki, keski batması bu işlemden sonraları da yinelenir mi? Anormal, iyileşmeyen dokuların alındığı hallerde batmanın gine etmesi beklenmez. Sadece tırnağın çekilip iltihabi ve düzgün olmayan dokunun alınmadığı halde gine keski batması oluşması beklenir. 

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

ÇOCUKLARDA BAĞIRSAK PARAZİTLERİ

Çocuklarda görülen bağırsak parazitinin en büyük sebeplerinden biri, genel hijyen kurallarına uyulmamasıdır. Çocuklara erken yaşlardan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir