Ana sayfa / Sağlık / Sonbahar mutsuzluğunuzun sebebi sinüzit olabilir (Sinüzit nedir?)

Sonbahar mutsuzluğunuzun sebebi sinüzit olabilir (Sinüzit nedir?)

Sinüzit, beniz kemikleri ortada mevcut gösterişli boşlukların doğrusu sinüslerin iltihaplanması kararı meydana mevrut enfeksiyon kaynaklı afiyet problemi. Sinüsler, soluduğumuz havayı nemlendirir, ısıtır, mikroplardan temizlenmesine asistan olur, kelle kemiklerimizin hafifletilmesini sağlar başkaca sesimizin tipik halde oluşmasında ehemmiyetli birlikte gösteriş oynar. Burundaki tıkanıklık kararında sinüsler akıllıca halde havalanmazsa içlerinde bakteri veya virüs birikir, bu da bakteriyel sinüzite illet olabilir.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, sinüzit ilişik düşkünlük edilen tamamı bilgileri açıkladı:İKİ FARKLI TİPİ VARKulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, “Sinüzit, hastada kez açmış bulunduğu problemlerin süresine mucibince ‘kronik’ ve ‘akut’ edinmek kıl payı isimlendirilir. Kronikleşmiş doğrusu devamlılık haiz sinüzit, 3 aydan birlikte tomar sürerken hummalı mülevven koku alma organı ve geniz akıntısı, müesses koku alma organı tıkanıklığı ve başlangıç ağrısı yerine yaşanabilir. Kronik sinüzit çıkar kez tedavisine dirençlidir ve çoğu kez cerrahi yerine otama edilir. Akut sinüzit ise belli başlı zamanlarda ortaya çıkar, zerrin veya yeşil hunriz koku alma organı akıntısı, aralıklar ile yaşanmış bulunan beniz ve başlangıç ağrısı, ateş, menfez etrafında dert belirtileri ile meydana gelir. Genellikle çelimsiz devamlı antibiyotik tedavisi ile hastanın şikayetleri düzelir. Özellikle güzün sık sık tanıdık dumağı yahut grip, 5-7 günden elan uzun müddet bitmeme ederse yaşanmış bulunan afiyet sorunu aşırı faziletli ihtimalle sinüzittir. Ayrıca alerjisi bulunan hastalarda güz mevsiminde sinüzite elan çoğunlukla rastlanır. Bu sebeple aceleci illet kronikleşmeden behemehâl birlikte kulak koku alma organı geçit rahatsızlıkları uzmanına dolanmak gerekir” dedi.BURUN KEMİĞİNDEKİ EĞRİLİK SİNÜZİTİ TETİKLİYORKonuyla ilişik açıklamalarına bitmeme fail Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, “Koyu mülevven koku alma organı akıntısı, faziletli biberli ve hararetli başlangıç ağrısı problemleri 7 günden elan uzun müddet bitmeme ediyorsa antibiyotik tedavisi 10-14 devir süreyle uygulanmalı. Hasta geçerli çıkar kez tedavisine karşın kâr görmemişse, benzeşim sorunları sene süresince hummalı yerine yaşıyorsa bundan böyle sürekli otama düşüncesince cerrahi müdahale düşünülmeli. Bu etapta hastanın behemehâl tomografi ile değerlendirilmesi gerekir. Ameliyata alınacak hastada koku alma organı mızrap eğriliği veya koku alma organı etlerinde gelişme kabilinden problemler devarsa bu mesail da cerrahi müdahale esnasında giderilmelidir. Bilinmelidir ki koku alma organı kemiği eğriliği, sinüziti tetikleyen etkenlerden biri” dedi.KİRLİ HAVA VE SİGARADAN KAÇININSinüzit hastalarına, mülevves havaya banko verilen kalmamaları önerisinde mevcut Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu “Sinüzit rahatsızlığı canlı kişiler, sigara kullanıyorlarsa gerçekli bırakmalı başkaca mülevves havanın bilgili bulunduğu bölgelerde zaman geçirmekten önemle kaçınmalılar. Kirli iklim ve sigara, mukus artışına faktör yerine sinüsler iolumsuz halde tetikler” açıklamasında bulundu.

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

ÇOCUKLARDA BAĞIRSAK PARAZİTLERİ

Çocuklarda görülen bağırsak parazitinin en büyük sebeplerinden biri, genel hijyen kurallarına uyulmamasıdır. Çocuklara erken yaşlardan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir