Ana sayfa / Sağlık / Şok Diyetler ve Zayıflama

Şok Diyetler ve Zayıflama

Kilo verme konusu üzerinde hiç durmadan konuşulabilecek bir konudur. Son yıllarda özellikle televizyon programlarının yardımıyla olumlu yönde Zayıflama bilinci oluşmaya başlasa bile kilo vermeyi hala aç kalma olarak düşünenler var. Bu yüzden şok diyetler de hala kurtarıcı olarak görülebiliyor. Tercih hakkı kişiye kalmıştır ama kilo vermeyi amaçlarken sağlığınızı da bozmayın. Özellikle İsveç diyeti gibi yapılması gerçekten zor diyet programları hakkında bir kez daha düşünün. Bünyenize uygun, uzun vadeli bir diyet programı zayıflama amaçlı çok saha sağlıklı olabilir.

Ağır Yaşamlar

TLC isimli televizyon kanalında yayınlanan Ağır Yaşamlar isimli program 300 kilo ve üzeri ağırlıkta olan obez kişilerin zayıflama çabalarını anlatıyor. Gerçekten ağır yaşamları olanların hikayeleri bunlar. Doktor kontrolünde, mide küçültme ameliyatından sonra verilmesi gereken kilo miktarına ulaşmaya çalışıyorlar. Çoğu beceremiyor, aksine kilo alıp doktorun muayenehanesine dönüyor, çoğu intiharı düşünüyor. Arada 180 kiloluk bir ağırlığı veren gerçekten iradeli hastalar da çıkmıyor değil. Bu program zayıflama konusunun bütün yönleriyle yaşandığı, gerçek hayat hikayelerinden oluşuyor. Fakat bu obez hastalara bile söylenen kilo vermenin kısa vadeli bir iş olmadığı ve aç bırakan şok diyetlerle bir sonuç alınamayacağı.

Üzerinde Bir Daha Düşünülecek Zayıflama Yanlışları

Kadınların kabusu olan zayıflama derdi için genellikle doğru bilinen bazı yanlışlar da var. Hemen her konuda olduğu gibi giderek şehir efsanesi haline gelen ve sürekli konuşulan bu zayıflama yanlışları şöyle sıralanabilir;

  • Su içerseniz zayıflarım – Tek başına su içmenin kilo vermede faydası yoktur.
  • Öğün atlarsan az yerim ve zayıflarım – Zayıflama sürecinde yapılan en büyük yanlışlardan biri budur. Kesinlikle öğün atlamayın, öğünlerinizin miktarını azaltın.
  • Sigarayı bırakırsam kilo alırım – Doğru değildir. Nikotinin metabolizma üzerinde hızlandırıcı etkisi yoktur. Aynı zamanda bırakmak iştahı da artırmaz. Yemek yemek sigaranın yerine bir şey koymayı isteyenlerin düşüncelerinde başlar. Örneğin sigarayı bırakıp egzersiz yapanlar da kilo alma sorunu yaşanmıyor.
  • Saat 19’dan sonra bir şeyler yersem şişmanlarım – Zayıflama konusunda doğru bilinen yanlışlar içinde gerçeğe en yakın olan budur ama kesin doğru değildir. Öğünler arasında en az dört saat boşluk bırakın.
  • Kepekli ürün yersem zayıflarım – Bu çeşit gıdalar doğrudan kilo verme etkisi taşımazlar. Lifli yapıda oldukları için bağırsakların daha rahat çalışmasını sağlarlar ve kalp damar hastalıklarına karşı direnç kazandırırlar.
  • Şok diyet yapmak zorundayım, çok kilo aldım – Lütfen bir daha düşünün, kilo vermek için daha sağlıklı reçeteler var.

Hakkında: volkan senemoglu

İlginizi Çekebilir

ÇOCUKLARDA BAĞIRSAK PARAZİTLERİ

Çocuklarda görülen bağırsak parazitinin en büyük sebeplerinden biri, genel hijyen kurallarına uyulmamasıdır. Çocuklara erken yaşlardan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir