Ana sayfa / Sağlık / Soğuktan Değil Kirli Ellerden Korkun“

Soğuktan Değil Kirli Ellerden Korkun“

“Soğuktan değil pis ellerden korkun”Aile hekimi Dr. Füsun Ayser: “Hastalıkların korunmasında en iyi, en can alıcı ve en ehven formül el yıkamadır. Sadece 20 saniyede uygulanabilecek akilane el yıkama tekniği ile bulaşan ve müstevli sağlam baş döndürücü hastalığa erinç ilaç alınabilir”

ANKARA – Ellerde canlı 40 bin ile 5 milyon arasındaki mikroorganizmalar, girintisiz çıkıntısız birlikte ilgisiz algınlığından ağır hastalıklara denli nice istenmeyen hale illet olurken, akilane el yıkama tekniği ile 20 saniyede bulaşan ve müstevli nice hastalığa erinç ilaç alınabilir. Özellikle şita mevsiminde yayılmış adına tanıdık grip, ishal, teneffüs yolu enfeksiyonu üzere hastalıklardan tevakki etmek düşüncesince akilane el yıkama teknikleri ile tevakki etmek mümkün. Bol su ve sabunla yıkanan yabancılar soy sop ölümlerini engellemede ehemmiyetli gösteriş oynarken, 5 gözyaşı altındaki evlatların boyunun uzamasında az da olsa ulama sağlamış bulunduğu gözlendi.Gelişmekte bulunan ülkelerde, teneffüs yolu rahatsızlıkları ve ishalli hastalıklara ilişkin soy sop ahiret yolculuğu oranlarının sabunla el yıkama üzere girintisiz çıkıntısız tutum değişikliği ile azaltılabileceğini tamlayan Düzen Çayyolu Polikliniği fasile hekimi Dr. Füsun Ayser, günce yaşantıda ellerin mekân ile daima değini biçiminde bulunduğu düşüncesince en birlikte tomar mikroorganizma barındıran aza bulunduğunu kaydederek, meydana getirilen incelemelerde ellerde yaşamakta bulunan mikroorganizmaların sayısının ferdin mesleği ve el temizliğine verdiği ciddiyete mucibince 40 bin ile 5 milyon ortada değiştiğini tabir etti.Eller kanalıyla değme yere taşınan bu mikroorganizmaların girintisiz çıkıntısız birlikte ilgisiz algınlığından, ağır hastalıklara denli nice istenmeyen hale illet olabildiğini ve grip, sarılık, cır cır fail etkenlerin yabancılar vasıtasıyla ağıza, ordan da vücuda yayılabildiğini kail Dr. Füsun Ayser, “Hastalıkların korunmasında en iyi, en can alıcı ve en ehven formül el yıkamadır. Sadece 20 saniyede uygulanabilecek akilane el yıkama tekniği ile bulaşan ve müstevli sağlam baş döndürücü hastalığa erinç ilaç alınabilir” dedi.”Unutmayın, keyif fakat akilane el yıkama ve bu dobra alışkanlığın sahn boyu sürdürülmesi ile korunur” diyen Dr. Ayser, ellerin ne yıkanması gerektiği dair şu detayları verdi: “Ellerimizi bereketli su ve sabun ile yıkamalıyız. evvel ellerimizi ıslatıp peşi sıra da sabun ile ellerimizi köpürtmeliyiz. Avuç içleri, parmaklar, inç araları, ellerin üstü ve bileklerimizi ovalayarak yıkamalıyız. Ellerimizi bereketli su ile duruladıktan sonraları parlak olduğuna inandığımız kağıt silgi ile ellerimizi kurulayıp, ellerimizi dokundurmadan kağıt silgi ile çeşmeyi kapatmalıyız” sanarak konuştu.

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

ÇOCUKLARDA BAĞIRSAK PARAZİTLERİ

Çocuklarda görülen bağırsak parazitinin en büyük sebeplerinden biri, genel hijyen kurallarına uyulmamasıdır. Çocuklara erken yaşlardan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir