Ana sayfa / Sağlık / Saçınız mı dökülüyor?

Saçınız mı dökülüyor?

Saç Ekimi Merkezi Evrensel Koordinatörü İbrahim Çevik, ”Dökülmelerinin yüzde 73 oranında genetik faktörlerden kaynaklandığı, bireyin baba, amca, dayı benzeri birinci dereceden akrabası meydana gelen kişiler de saç dökülmesi var ise bireyin kendisinde de saç dökülmesi görüleceğini altını çiziyor . Öbür sebepleri de; baskı , etrafsal etmenler , kullanılan şampuan saç ve şekillendirici ürünler olarak yorumluyor .”diye konuştu.

”Saç dökülmesinde anormal ölçüt , gün içerisinde 100 telden pek zarar bir işaret olabilmektedir . Bilhassa sıhhatli saçlarının meydana geldiğini düşündüğümüz bireylerde gündelik 20-30 arası saç dökülmesi normal olarak nitelendirilir.”diyen İbrahim Çevik, daha daha sonra şunları kaydetti; “Ne yazık ki medikal tedavilerle dökülen saçların yine çıkması sağlanamıyor ve çağdaş dünyamızda saç dökülmesinin malum en etkili rehabilitasyonu saç ekimidir. Saç ekimi yaptırma dair rastgele bir yıl sınırlandırılması yoktur, bununla birlikte her yaştan sıhhatli bireylere saç ekimi yapılabilmektedir. Saç ekimi inşa edilmesi amaçlı en mühim gereksinim; donör meydan olarak adlandırdığımız, başın arka ve ensenin üst bölümündeki , dökülmeme niteliğine sahip meydana gelen saçlarınızın yeteri kadar miktar ve sıklığa sahip olmasıdır. Saç ekimi öncesinde kişiden kişiye değişen; yıl , toplumsal vaziyet ve etrafsal etkenler benzeri pekçok faktör göz önünde bulundurularak, kişisel tasarılama yapılmalıdır.
Örneğin yaşınız çocuk ve saçlarınız ön kısımdan belli bir süre açılmış vaziyette ise, ilerleyen yaş grubundaki açıklığın artacağı düşünülerek sizlere özel bir saç ekimi planlanması daha uyumlu olacaktır. Saç dökülmesinin devam ettiği tahmin edilen bireylerde ön saç çizgisini arkada planlamak, güzel bir seçim olarak düşünülebilir. Bununla Birlikte dökülmenin devam edeceği tahmin edilen bölümlere sıklaştırma işlemi uygulanarak, dökülmeler devam etse dahi mühim ölçüde bir açıklık meydana gelmesi engellenebilir, ilerleyen aşamada 2. bir oturum inşa edilerek bu kısım bir daha sıklaştırılabilir.

Özetlemek gerekirse; saç ekimi işleminin inşa edilmesi amaçlı , dökülme sürecinin sona ermesini beklemeye gerek yoktur. Saç dökülmesinin tamamlanması, 35-40 yıl arasında gerçekleşir ve bunun için ayrıyeten 40 yaşın üzerinde dahi saç dökülmesi görülebilir. Bireyin harici görünüşünü en çok önemsediği yıl aralığı meydana gelen 20-30 yaşlarında saç ekimi inşa etmek , bu yüzden daha uyumlu olacaktır.”

Herhangi bir kronik rahatsızlığa sahip meydana gelen ve ilaç devamlılığı gerektiren hastalar amaçlı , saç ekimi işlemi ile alakalı bireyin bu rahatsızlığını izleyen doktora süreç ile alakalı ayrıntılı bilgi verildiğini ifade eden İbrahim Çevik, “Şeker rahatsızlığı ve hipertansiyon saç ekimi işleminin uygulanması amaçlı bir engel oluşturmamaktadır. Kan şekeri itinalı bir biçimde ölçülen hasta olanlarda ve kan basıncı alakalı ilaçlarla muayene altına edinilen hipertansiyon hastalarında, hastanın vaziyetinin iyi bir biçimde izlenmesi ve gereken kontrollerin yapılmasıyla emniyetli bir biçimde saç ekimi işlemi yapılmaktadır.
Buna cevap Aspiltihap, Coumadin, IV Heparin benzeri kan sulandırıcı ilaçları bir çok kez sıkması gereken olan hasta olanlarda ve kalp kapakçığının değiştirilmesi, derin ven trombozu, atrial fibrillasyon benzeri ritim bozukluklarına sahip hasta olanlarda , saç ekimi işlemi inşa edilmesi öneri edilmemektedir. Bunun nedeni ise; bu kan sulandırıcı ilaçların kesilmesinin, hasta olanlarda yaşamsal risk oluşturmasıdır.
Nihayetinde; saç ekimi işlemi estetik amaçlı bir işlem meydana geldiği amaçlı , bu işlemle sıhhatimizi ve hayatımızı risk altına sokacak en basit şüpheleri dahi ortadan kaldırmamız gerekir. Bu rizikolar ortadan kaldırılamadığı taktirde bu işleme girişmemek, sağlığımız tarafından bizim amaçlı en akılcı seçim olacaktır.” halinde sohbet etti .

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

ÇOCUKLARDA BAĞIRSAK PARAZİTLERİ

Çocuklarda görülen bağırsak parazitinin en büyük sebeplerinden biri, genel hijyen kurallarına uyulmamasıdır. Çocuklara erken yaşlardan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir