Ana sayfa / Sağlık / Sabah öksürüğünü ciddiye alın (Ameliyatla KOAH tedavisi)

Sabah öksürüğünü ciddiye alın (Ameliyatla KOAH tedavisi)

HAZIRLAYAN: ÖZGÜR GÖKMEN ÇELENK

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Solak anlattı:

KOAH ilerleyen müşterek çor mı?

Evet, ilerleyicidir. Bununla giriş başa önlenebilir ve tedavi edilebilir. Uzun müddet teneffüs eliyle tahsil edilen sigara dumanı ve dokuncalı gazlar en ehemmiyetli sebepleridir. Bu dü faktör, seneler içre bronşların ve iklim keseciklerinin yapısını bozmaya başlar. Bunun kararında bronşların hastalanmasıyla ‘tıkayıcı bronşit’, iklim keseciklerinin harabiyeti ve parçalanmasıyla ‘amfizem’ ortaya çıkar.

Riski neler artırır?

● Astım üzere derinlemesine devam eden akciğer hastalıkları.

● Hava kirliliği.

● Toz ve kimyevi maddelerin solunduğu iş yerleri.

● İyi havalanmayan evler üzere iç yassı iklim kirliliği.

● En ehemmiyetli riziko faktörü sigara içilmesidir. Sigara veya yaprak sigarası üzere kötü mamullerini içen değme 4 insandan birinde ortaya çıkıyor. Ülkemizde minimum 5 milyon KOAH hastası bulunduğu kestirim ediliyor.

● Sigara dumanına verilen kalmak.

Belirtileri nelerdir?

● Öksürük ve balgam: KOAH’ın er habercileridir. Başlangıçta bu rahatsızlıklar hemen sabahleyin görülür, az miktardadır. Sigara içmenin saf kararı adına benimseme edildiğinden çoğu kez önemsenmez. Sigara içmeye bitmeme edilirse çor ilerler, öksürük şiddetlenir ve balgam miktarı artar.

● Nefes Darlığı: Hızlı yürümede ve limonluk çıkarken dem darlığı olabilir. Hastalığın ilerleme göstermesiyle tatil esnasında bile dem darlığı görülür.İLERİKİ EVRELERDEKİ ŞİKAYETLER● Aşırı terleme,
● Dilde, dudaklarda, pus uçlarında morarma,
● Şiddetli giriş ağrıları,
● Geceleri uykusuzluk ve gün uyuklama,
● Unutkanlık, dikkatsizlik, giriş döndürücü sinirlilik,
● Cinsel güçte azalma,
● Hazımsızlık, karında kabarıklık ve kabızlık,
● Eller ve ayaklarda uyuşma, yanma hissi, ellerde titreme,
● Hırıltılı solunum,
● Göğüste tıkanma,
● Kan tükürme,
● Hastalığın henüz da ilerlemesi ile ihtisas yetmezliği gelişir ve ayaklarda ödem (su toplanması) başlar. Kalp yetmezliği gelişen hastalarda dem darlığı aşkın şiddetlenir ve hastalar günce gereksinimlerini karşılayamaz bir duruma gelirler. Bu evredeki hastalar çoğu kez daima müvellidülhumuza makinesi istimal gereksinimi hissederler.AĞIR EGZERSİZ YAPMAYINKOAH’lı müşterek hastanın dirim standardını arttırmak düşüncesince tedaviye asistan öneriler:

● İlk iş sigarayı bırakın. Böylece hastalığın ilerlemesi yavaşlar.

● Akciğerlerin iklim alıp ödeme kapasitesini çoğaltmak düşüncesince yapabileceğiniz derece idman yapın. Sürekli göçmek ve egzersizden gocunmak kasları güçsüzleştirir ve dem darlığını artırır.

● Ağır egzersizlerden (ağır ağırlık taşımak, bahçede idman gibi) kaçının.

● Soğuk ve murdar havalarda dışarıya çıkmayın.

● Sık aralıklarla ve değme öğünde az oranda yiyecek alışkanlığı kazanın.

● Yiyecekleriniz henüz aşkın vıcık vıcık besinlerden (çorba, vıcık vıcık göveri yemekleri) oluşsun. Katı ve ciddi yemekler hemen sonra dem darlığı artar. BUHARLI ORTAMLAR ZARARLI■ Hazımsızlığa ve tabii kavara şikayetlerine niçin olabilecek yemeklerden kaçının.

■ Bol nakit (su, asitsiz ürün suları, nebati çaylar) tüketin.

■ Fazla kilolar şikayetleri artırır. Kiloluysanız kilogram hasretmek düşüncesince güç gösterin. Bunun düşüncesince yağlı, şekerli ve unlu yemeklerden ırak durun.

■ Kaloriferle ısıtılan ev içre gönen azalır. Ev içerisindeki havanın döşenmemiş olması öksürüğü tetikler. Mutlaka havayı nemlendirin.

■ Çok ısıdam suyla banyo yapmayın, buharlı buharlı ortamda müşterek tomar kalmayın.

■ Her sene güzün enflüanza aşısı yaptırın. Grip salgınları devrinde hareketli yerlerde bulunmayın. Enfeksiyon rahatsızlıklarından tevakki etmek düşüncesince yanaktan öpüşme alışkanlığını vazgeçme edin. Griple giriş başa çor çabucak şiddetlenir, rahatsızlıklar ağırlaşır ve çoğu kez hastaların hastanede yatırılarak tedavileri gerekir.

■ Nefes darlığının şiddetlendiği yıllarda dip dem aldıktan sonraları ıslık nüans üzere dudaklarınızı büzerek nefesinizi usulca dışarıya üfleyin. Bunu ne derece kesif yapmış olursanız o derece rahatlarsınız.

■ Sırtınız yalçın olacak biçimde şen müşterek koltuk, sedir yahut sandalyeye oturun. Bir elinizi göğsünüzün üstüne gayrı elinizi ise döl yatağı bölgenize koyun. Nefes alır verirken göğsünüz üstündeki el akıntı etmemeli. Burundan “bir, iki” sayılarını söyleyerek dem alın. Nefes alırken göğsünüz akıntı etmesin döl yatağı kaslarınız yukarıya akıllıca akıntı etsin. Daha sonraları “bir, iki, üç, dört” sayılarını söyleyerek gene burundan aldığınız nefesi dışarıya üfleyin. Bu renksiz alıp ödeme alışkınlık biçimine gelene derece bu egzersizlere bitmeme etmelisiniz. Böylece teneffüs yaptıran diyafram kası güçlenir

YARIN: Tedavi esnasında nazarıitibar edilecekler ve henüz az dem darlığı hissedersiniz.

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

ÇOCUKLARDA BAĞIRSAK PARAZİTLERİ

Çocuklarda görülen bağırsak parazitinin en büyük sebeplerinden biri, genel hijyen kurallarına uyulmamasıdır. Çocuklara erken yaşlardan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir