Ana sayfa / Sağlık / PRP ile ağrılardan kurtulabilirsiniz

PRP ile ağrılardan kurtulabilirsiniz

HAZIRLAYAN: ÖZGÜR GÖKMEN ÇELENK

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Erden Ertürer anlattı:

Dizde kakırdak sorunlarında cerrahi yollar nelerdir?

Fizik otama ve egzersiz: Erken aşamada diz etrafı kaslarını güçlendirici hikmet otama ve egzersizler müfit olur.

Ağızdan ilaçlar yahut mısra meydana getirilen enjeksiyonlar: Ağızdan tahsil edilen ilaçların kakırdak yapımını artırıcı yahut ağrı azaltıcı tesiri olabilir. Bu hasiyet mükemmel kanıtlanmadı.

Kilo verme: Belirtileri azaltmada en sansasyonel yöntemlerden biridir. Dize binen yükü azalttığı düşüncesince açık düzelme sağlar.

PRP: Kandaki iyileştirici ve yenileyici hücrelerin kullanılarak kakırdak yenilenmesini sağlayıcı ortak yöntemdir. Aynı sürede kakırdak hasarına ilişkin belirtileri azaltır.PRP’de ne yapılıyor?Kıkırdak yenilenmesinde, diz ağrılarının giderilmesinde kâr sağlar. İşlem öncesinde hastadan tahsil edilen kan, hususi ortak işleminden geçirilir, çoğalma faktörleri aktifleştirilir ve şimdi sonradan kakırdak hasarı bulunan diz eklemine enjekte edilir.

Kaç vizyon seksiyon sürüyor?

Seans sayısı, hastanın şikayetlerine, kakırdak hasarının derecesine mucibince değişiyor. En ortak tomar 3 vizyon uygulayıp şikayetlere mucibince vizyon sayısına değişmeyen hasretmek gerekiyor.

Kimlerde kâr sağlıyor?

Ortopedik adına mafsal dejenerasyonlarında (yıpranmalarında), bağlam yaralanmalarında, adale zorlanma ve yırtıklarında kullanılabilir. Hastaların şikayetlerini azaltıyor, er merhale kakırdak hastalarında kıkırdaktaki bozulmanın ilerlemesini engelliyor, ortak hacim yeniliyor. Ancak doğacak adım hastalarda ağrıyı yok etmede sansasyonel bulunmasına karşın kakırdak harabiyetini gelişememiş döndürmede aşırı sansasyonel değil.

PRP’nin başarısını neler etkiler?

Başarısı hastaya ilişkin adına değişir. Hastanın yaşı, kilosu, etkinlik düzeyi, kakırdak hasarının derecesi başarıyı etkileyen faktörler arasında. İleri yaşlarda, ortak tomar kilolularda, erdemli etkinlik düzeyine ehil olanlarda ve doğacak derecede kakırdak hasarı olanlarda kâr bildirmek düşüncesince beş altı vizyon infaz etmek gerekebilir. Ayrıca yeteri kadar sansasyonel olabilmesi düşüncesince hastanın uygulamadan 2 çağ evvel ve uygulamadan sonradan 1 hafta analjezik ilaçlar kullanmaması gerekir. Yine PRP’nin hazırlanma koşulları, kifayetli oranda akla yatkın hücrenin elde edilebilmesi ve uygulayıcı bireyin akıllıcasına alana uygulamayı yapabilmesi başarıyı etkiler.

RAHATLATACAK 7 İPUCU

● Aşırı kilogram mısra aşırı ağırlık bindirir, diz sağlığı düşüncesince ortak tomar kilolardan kurtulun.

● Özellikle ağrı olmaksızın zamanlarda seyir yapın.

● Düzenli spor yaparak adale kuvvetini, kasların ve eklemlerin esnekliğini artırın. Denge egzersizleri yapın.

● Sporun dizleri aşırı zorlamaması gereklidir. Diz sorununuz var ise sıçramalı, zıplamalı sporlar akla yatkın olmayabilir.

● Spor öncesinde ve sonrasında kesinlikle germe egzersizleri yapın.

● Ayakkabı tarzı aşırı önemli. Çok erdemli ökçeli pabuç giymeyin. Ayakkabınızın art desteğinin güzel bulunmasına uyanıklık edin.

● Eğer dizde açık ortak artroz (kireçlenme) var ise ve yürürken diz ağrısına kez açıyorsa dayak kullanın. Bu dizinize binen baskıyı azaltır.

YARIN: Kimler menşe göze tedavisinden kâr görür?

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

ÇOCUKLARDA BAĞIRSAK PARAZİTLERİ

Çocuklarda görülen bağırsak parazitinin en büyük sebeplerinden biri, genel hijyen kurallarına uyulmamasıdır. Çocuklara erken yaşlardan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir