Ana sayfa / Sağlık / Okul önünde açıkta satılan gıdalarda büyük tehlike

Okul önünde açıkta satılan gıdalarda büyük tehlike

Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan büyükşehirlerde seyyah satıcılar dair nice kurumun çıkışlı bulunmasına karşın izin kargaşası zımnında kimsenin bu insanlara dahil etmediğini, bunun büyük tehlike yarattığını söyledi.

Okul önlerinde seyyah tezgahlarda satılan gıdaların herhangi ortak ayrışık mikroba açık bulunduğunu belirlen Şehmus Alparslan şöyleki dedi:BÜYÜME ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLARI VURUYOR“Bunlar ilkin evolüsyon çağındaki kollar düşüncesince büyük tehlike yaratıyor. Bu besinlerden çocuklarımıza doğacak mikroplarla uykuluk rahatsızlıkları olabilir, aksiyon bozuklukları olabilir, fiziki gelişim, boyların uzamaması, organların ileriye hazırlanma döneminin aldığı kadar sağlanmaması oluşabilir. Böbrek, uykuluk yetmezliğine ayrıca zeka gelişimine hasiyet edebilir.”AİLELERE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOROkul önlerindeki seyyah satıcılardan alım satım yapılmaması dair ailelere de büyük fariza düştüğünü tamlayan Alparslan laflarını şöyleki sürdürdü:

“Okul önlerindeki seyyah satıcılardan alım satım yapılmaması dair öğretmenlere ve başka arama mekanizmalarıyla baş başa ailelere de fariza düşüyor. Yani eğitimde aileler, öğretmenler, okullar teşrikimesai etme noktasında olmalı. Çocukların şuurlu gıda tüketimine çevrilmiş eğitimleri ehemmiyet kazanıyor. Bu eğitimlerin ortak parçası okullar ise ortak parçası da ailelerdir. Dışarıda satışa verilen gıdaların tüketilmesinin afiyet açısından herhangi ortak ayrışık riziko barındırma potansiyeli taşımış olduğu banko unutulmamalı.”

Murat KİBRİTOĞLU/ADANA, (DHA)

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

ÇOCUKLARDA BAĞIRSAK PARAZİTLERİ

Çocuklarda görülen bağırsak parazitinin en büyük sebeplerinden biri, genel hijyen kurallarına uyulmamasıdır. Çocuklara erken yaşlardan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir