Ana sayfa / Sağlık / Nükleer tıpta ‘akıllı molekül’ dönemi

Nükleer tıpta ‘akıllı molekül’ dönemi

Ekim ayının evvel haftası Nükleer Tıp Haftası namına kutlanıyor. Kanserin er ve çalışan tedavisinde akıllı ışın müteharrik molekülleri kullanan çekirdeksel tıp dalında şişman ilerlemeler kaydedildiğini vurgulayan Türkiye Nükleer Tıp Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Zehra Özcan şu şekilde konuştu:

“Akıllı moleküllerle maksat ur hücrelerinin baş döndürücü ıvır zıvır boyutlarda yakalanması ve akıbet uygulayım bilimi ürünü bulunan kaslı melez görüntüleme sistemleri, Pozitron Emisyon Tomografisi (PET) ve toplu cihazlar ile bunların gösterilmesi belkili bir duruma geldi. Bu akıllı moleküllerin otama edici izotoplarla işaretlenmesi ve ur hücresini hedefleyen ‘teranostik’ yaklaşım, çekirdeksel tıp ve dokunmabana tedavisine şişman ivme kazandırdı.”

Türkiye Nükleer Tıp Derneği’nin dokunmabana hastalarına tanılama ve otama hizmeti arz etmek düşüncesince onkoloji personelleri ile beraberce koyu ortak çaba ortamında bulunduğunu kail Prof. Dr. Zehra Özcan “Ülkemiz, çekirdeksel tıp dalında özellikle PET, PET/BT ve PET/MR kazanmak kıl payı dokunmabana tanılama ve değerlendirilmesinde meydana getirilen yatırımlar ile yılgı katkılar sağladı. Türkiye’de çekirdeksel tıp dalında teknolojik ast bina indinde ışın müteharrik bileşiklerin üretiminde geldiği kur kimi Avrupa ülkelerinden önde, teknolojik ast bina yönünde da evren standartlarındadır” diyerek konuştu.‘YAŞANAN GELİŞMELER MEMNUNİYET VERİCİ’TAEK çeşidinden endamsız nısıf ömürlü radyoizotop üretiminin vatanımızda yapılması düşüncesince atık adımın sevinme donör ortak evolüsyon bulunduğunu dile getiren Prof. Dr. Zehra Özcan, çekirdeksel tıptaki gayrı gelişimleri şu şekilde özetledi:

“Özellikle kestanecik kanserinde, gelecek derece olgularda hastalığın seyrini etkileyebilecek kalburüstü çalışan nice çekirdeksel tıp otama yaklaşımı uygulama uygulamaya girmiş bulunuyor. Bir apayrı evolüsyon de alfa ışınımı eden Radyum-223 kabilinden radyoizotopların otama edici nitelikleri ile klinik kullanıma girmiş olması. İleri evre, mızrap metastazları bulunan kestanecik kanserlerinde çalışan namına kullanılıyor. Meme kanserinin tanısında kalın geçer not ultrason, mamografi yahut MR kabilinden yöntemlerin meşkûk kalmış olduğu durumlarda, emcek dokusuna odaklanan ve iyice ıvır zıvır boyutlu ur odaklarının yakalanmasını belkili kılan PET görüntüleme (PEM; Pozitron Emisyon Mamografi) sistemleri kullanılmaya başladı.”

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

ÇOCUKLARDA BAĞIRSAK PARAZİTLERİ

Çocuklarda görülen bağırsak parazitinin en büyük sebeplerinden biri, genel hijyen kurallarına uyulmamasıdır. Çocuklara erken yaşlardan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir