Ana sayfa / Sağlık / Mide küçültme ameliyatı yaptıracaklara uyarı!

Mide küçültme ameliyatı yaptıracaklara uyarı!

Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Derneği (BMCD) Genel Sekreteri Doç. Dr. Aziz Sümer, sonuç devirde kriterleri akla yatkın sıfır kişilere göden küçültme ameliyatı yapıldığını ve bunun ölümsek neticelere defa açtığını belirtti.

Doç. Dr. Sümer,  göden küçültme ameliyatlarına huzur olmadıklarını, “doğru marazlı ve akla yatkın yöntem” ilkesine inandıklarını belirtti.

Türkiye’de 2,5 milyon “morbid obez” yerine sanarak vasıflandırılan fert bulunduğuna dikkati çekici Sümer, “Amacımız bu şahısların otama edilmesi. Ameliyat şekillerinden birisi de göden küçültme ameliyatı. Bizim huzur olduğumuz nokta, endikasyonsuz, kısaca kriterleri sıfır hastaların ameliyat edilmesi.” dedi.

Dünyada göden küçültme ameliyatı kriterlerinin kesin yerine belirlendiğine dikkati çekici Sümer, şu detayları verdi:

“Kilonun boya bölünmesi kararı ortaya çıkan beden kütle indeksi yüzdelik 40’ın üstünde bulunan yahut 35’in üstünde olup diyabet, hab apnesi, hipertansiyon, insülin direnci kabilinden taraftar rahatsızlıkları mevcut bireylerin ameliyat edilmesini öneriyoruz. Bu çeşit hastalarda tulum göden ameliyatının yarayışlı olduğunu, dirim süresini ve standardını yükselttiğini biliyoruz.”

10-15 kilogram dahası olanlara yapılıyor

Sümer, göden küçültme ameliyatları dair Türkiye’de ortak kol oluştuğuna ayraç ederek, bu durumun ölüme vasıl ağırbaşlı sorunlara defa açabildiğini dile getirdi.

Hasta, hekim ve keyif kurumlarının “doğru marazlı ve akla yatkın yöntem” dair titiz olması icap ettiğini kaydeden Sümer, şu değerlendirmede bulundu:

“Kriterleri akla yatkın olmayan, beden kütle indeksi 40’ın altında, 10-15 kilogram dahası bulunan kişilere göden küçültme ameliyatı yapıldığını biliyoruz. Bu da ağırbaşlı sorunlar yaratabilir, komplikasyonlar oluşturabilir, insanoğlu yaşamını kaybedebilir. Özellikle sonuç devirde fertleri bazısı hastanelere, hekimlere yönlendiren ‘simsar’ dediğimiz kasıntı ve şahıslar ortaya çıkmaya başladı.”

Son senelerde bazısı adlı sanlı kişilerin, kriterleri akla yatkın bulunmadığı biçimde ameliyat masasına yattığını kail Sümer, bu durumun göden küçültme operasyonlarının “estetik” teşebbüs yerine algılanmasına defa açtığını dile getirdi.

Sümer, Türkiye’de bu çeşit ameliyatlara bağlı kesin istatistiksel veriler bulunmadığını anlatım ederek, “Mide küçültme ameliyatı dolayısıyla ahiret yolculuğu oranlarına bağlı kesin kayıtlarımız yok. Dünyada on binde 8 bulunduğunu biliyoruz fakat Türkiye’de bunun 10 büküm üstünde bulunduğunu kestirim ediyoruz. Bu oranın dun çekilmesi düşüncesince pırtı sistemi getirilmesi ve tedbir katılması gerekiyor.” dedi.

Morbid obezlere yapılması yerinde bu çeşit ameliyatların aşırı riski bulunmadığını kaydeden Sümer, göden küçültme ameliyatlarının akla yatkın hastalara uygulanması yerinde cedre operasyonlarından şimdi sakıncalı olmadığını bildirdi.

Bu sene nüsha 20 bine ulaşabilir

Türkiye’de 2016 senesinde meydana getirilen göden küçültme ameliyatı sayısının 10 bin yöresinde bulunduğunu kail Sümer, “Bu sene sayının 20 binin üstünde çıkmasını bekliyoruz. Vücut kütle indeksi 40’ın altında bulunan marazlı sayısı da az değil. Nasıl örgen nakli değme merkezde yapılamıyorsa bariatrik şeker hastalığı cerrahisi ameliyatlarının da değme hastanede, değme operatör ve takım kabilinden yapılmaması gerekir. Belirli eğitimler, kabul programları olmalı. Bu hastaların bilgisinin örgen nakli hastları kabilinden pırtı dibine katılması gerekir. Ancak bu biçimde probleminin üstesinden gelinir.” değerlendirmesinde bulundu.

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

ÇOCUKLARDA BAĞIRSAK PARAZİTLERİ

Çocuklarda görülen bağırsak parazitinin en büyük sebeplerinden biri, genel hijyen kurallarına uyulmamasıdır. Çocuklara erken yaşlardan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir