Ana sayfa / Sağlık / Meme kanseri Türkiye’de 20 yılda 2,5 kat arttı

Meme kanseri Türkiye’de 20 yılda 2,5 kat arttı

Türkiye’de hanımlarda en kalın tanıdık kanser çeşidi bulunan emcek kanseriyle ilgilendiren farkındalığı artırmayı hedefleyen Meme Sağlığı Derneği (MEMEDER), tarihlerinde İstanbul’da Pembe Festival’i düzenledi

Meme sağlığıyla ilgilendiren camiası bilinçlendirmek düşüncesince MEMEDER’in 10 senedir kesintisiz çalıştığını tabir fail MEMEDER Başkanı ideal Büyükgönenç, şunları söyledi:

“Kadınlarımızın emcek kanserine dirlik farkındalığının artmasını, kanserin ortak akıbet olmadığını er canlandırma ile ölüm kalım şansının yüzdelik 95 bulunduğunun bilinmesini istiyoruz. Ben emcek kanserine er etapta yakalandım ve bu illet benden hemen 6 ayımı aldı, demin sağlığıma kavuştum. Bu yıl önceki el düzenlediğimiz Pembe Festival ile henüz çok hanıma ulaşarak yalnız başına muayenenin ve er teşhisin önemini anlatmayı hedefliyoruz.” BATI’YA BENZEDİKÇE MEME KANSERİ VAKALARI ARTIYORTürkiye’de emcek kanserinin hanımlar ortada en kalın tanıdık kanser çeşidi bulunduğunu açıklanan MEMEDER Onursal Başkanı Prof. Dr. Vahit Özmen, Türkiye’de emcek kanseri sıklığının akıbet 20 yılda 2,5 kat arttığına özen çekti.

Meme kanseri vakalarının artmasının nedenini Türkiye’de hayat tarzının değişik Batı’ya benzemeye başlaması namına açıklanan Prof. Dr. Vahit Özmen sözlerine şu şekilde bitmeme etti:

“Batı Türkiye’de hanımlar geç evleniyor, geç veladet yapıyor, az veladet yapıyor ve henüz az emziriyor. Anadolu’da kız evlatları 14 yaşlarında ergenliğe girerken İstanbul’da 10-11 yaşlarında ergenliğe giriyor. Anadolu’daki hanımlar 45-50 yaşlarında menopoza girerken İstanbul’daki hanımlar 55 yaşlarında menopoza giriyor. Tüm bu faktörler maatteessüf devletimizde emcek kanseri vakalarının artmasına münasebet oluyor.”BEDEN KİTLE İNDEKSİ 20-25 CİVARINDA TUTULMALIMeme kanserinde er canlandırma ile tedavide yüzdelik 95 muvaffakiyet sağlandığını açıklanan Prof. Vahit Özmen, emcek kanserinden tevakki etmek düşüncesince yapılması gerekenleri şu şekilde özetledi;

– Her mıhlı kadın, maaş yalnız başına emcek muayenesine 20 yaşından itibaren başlamalı, gelişigüzel ay derneşik yapmalıdır.

– Her mıhlı eş 40 yaşından itibaren gelişigüzel yıl klinik emcek muayenesi yaptırmalıdır.

– Ailesinde emcek kanserli akrabası olanlar ise, riziko niteliğine hususi tarama programına başlamalıdır.

– 40 yaşından itibaren doktorunuzun önereceği derneşik aralıklarla mamografi muayeneleri yapılmalıdır (Her mıhlı eş düşüncesince dü yılda ortak el yaptırılmalıdır).

– Aşırı kilodan ırak ara vermek gerekiyor; bundan dolayı gövde yığın indeksinin 20-25 yöresinde olması önemlidir.

– Her devir ortak zaman antrenman yapılmalıdır.

– Mevsimindeki göveri ve meyvelerle beslenmelidir.

– Sigara ve alkolden ırak durulmalıdır.

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

ÇOCUKLARDA BAĞIRSAK PARAZİTLERİ

Çocuklarda görülen bağırsak parazitinin en büyük sebeplerinden biri, genel hijyen kurallarına uyulmamasıdır. Çocuklara erken yaşlardan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir