Ana sayfa / Yaşam ve Aile / Kürtaj Öncesi Ve Sonrasında Tedavi Süresi Nedir?

Kürtaj Öncesi Ve Sonrasında Tedavi Süresi Nedir?

 

Kürtaj İşleminin Süresi Nedir?

Kürtaj sanıldığı kadar uzun süren bir operasyon değildir. Kürtaj öncesi transvajinal ultrason ve tahliller gibi birkaç jinekolojik muayene gereklidir. Anesteziye dayalı uyanmaya bağlı olarak uyanma süreleri dışında kürtaj operasyonu ortalama 15 dakika sürmektedir. İşlemden sonra hastanın, hastanede yatmasına gerek yoktur. Kürtaj işlemi bittikten ortalama 30 dakika sonra hasta taburcu olabilir. Anesteziden sonraki toparlanma süreci bitip hasta ayağa kalkınca uzman hekimin onayıyla hasta evine dönebilir. Güvenli kürtaj Ankara ilinde Op.Dr. Uzay YILDIRIM’ın kliniğinde hijyenik ve sağlıklı bir ortamda yapılmaktadır.

Kürtaj İçin En Uygun Hafta Ne Zaman?

Türkiye’de bilindiği gibi yasal kürtaj süresi gebeliğin 10. Haftasına kadardır. Genellikle kürtaj olmak için gebeliğin 5.- 6. ve 7. haftaları tercih edilmektedir.

Kürtaj İşlemi Sonrası

Kürtaj operasyonundan sonra; hasta 20 dakika dinlendirilir. İşlemde genel anestezi kullanılmış ise; normal ameliyatlardaki genel anestezi uygulaması ile aynı olan toparlanma süresi kürtajda da geçerli olacaktır. Kürtaj sonrası; genel anesteziye bağlı olarak halsizlik, mide bulantısı, sersemlik gibi durumların görülmesi normaldir.

Anesteziden kaynaklı bu şikayetler gibi; kasık bölgesinde hafif ağrı ve kanama da kimi hastalarda görülebilir. Ancak 2-3 saat sonra bu bulgular da azalarak kaybolmaktadır. Kadın doğum uzmanı hastaya dikkat etmesi gereken şeyleri ve kullanması gereken ilaçları anlatır. Yapılacak kürtaj Ankara ve çevre illerinden gelen hastalar için son derece kısa bir sürede tamamlanmakta ve hasta günlük yaşamına dönmektedir.

Kürtaj Sonrası Pansuman

Kürtaj yapıldıktan sonra herhangi bir pansuman işlemi gerekmez. Yalnızca genital bölgenin temizliği yapılırken özen gösterilmesi gerekir. Kürtaj sonrası 1 hafta kadar bir süre vajinal bölgenin sabunla yıkanmaması gereklidir, yalnızca ılık su ile yıkamak önerilir.

Kürtaj Sonrası Kontrol

Kürtaj işleminden bir hafta ya da on gün sonra hastanın tekrar kontrole gelmesi istenebilir. Çünkü bu yöntemle operasyon sırasında içeride parça kalması ya da başka bir problem yaşama olasılığı minimuma inmektedir. Rutin muayene için, 1 ay sonra hastalar muayeneye çağırılır. Kürtaj sonrası herhangi bir rahatsızlık duyma durumunda, fazla kanama olması durumunda veya normalden farklı bir durum olması durumunda derhal doktora başvurulmalıdır. Op.Dr. Uzay YILDIRIM kliniğinde yapılan kürtaj Ankara içindeki hastaları için takip edilmektedir.

Kürtaj Sonrası Ağrı

Kürtaj olduktan sonra, adet sancısına benzer bir ağrının olması normal bir durumdur. Ancak ağrıların yüksek dozda artması, acı verici duruma gelmesi ya da çok uzun sürmesi durumunda mutlaka hekime gidilmelidir. Detaylı bilgi ve kürtaj Ankara için her türlü sorularınız için www.uzayyildirim.com adresini ziyaret ederek bilgilenebilir ve muayene için randevu alabilirsiniz.

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

Anneler Gününde Hediye Düşünmeyin

Anneler günü gelirken hediye seçimi de son derece zorlayıcı bir hal alabiliyor. Ancak bundan böyle ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir