Ana sayfa / Sağlık / ‘Kortizon kullanan tuzu kısıtlamalı’ (Ameliyatla KOAH tedavisi)

‘Kortizon kullanan tuzu kısıtlamalı’ (Ameliyatla KOAH tedavisi)

HAZIRLAYAN: ÖZGÜR GÖKMEN ÇELENK

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta anlattı:

KOAH tedavisinde ne ilaçlar kullanılır?

2 grupta değerlendirilebilir. Bunlardan bir tanesi bronkodilatörler doğrusu soluk açıcı ilaçlar, başkası de kortizondur. Bu ilaçları tasarruf şekillerine uyarınca de sınıflandırabiliriz. Bazıları haslet içerisine yahut adale içerisine iç itim edilir. Bazılarının hap, şurupları vardır, ağızdan alınır. Fitil biçiminde uygulananları da var. Bunlar zarfında münteşir ve sansasyonel tasarruf çeşidi ilaçların teneffüs eliyle uygulanmasıdır.

Kortizon ne hallerde kullanılır?

Hem KOAH ataklarında ve bununla birlikte atakların önlenmesinde en sansasyonel derman kortizondur. Kortizon soluk açıcı ilaçlarla bu arada KOAH ataklarının ağırlığına uyarınca ağızdan komprime adına verilebilir. Damar eliyle uygulanması da mümkün. Günlük averaj düze 60-80 miligram kadardır. Tedavi süresi de averaj 1 haftadır. Sprey biçiminde beğenilen kortizon, atakların önlenmesinde ihtimal de en sansasyonel tedavi yöntemidir. Tavsiye edilen dozlar aşılmadığı takdirde hem ilacın ağır ortak taraf tesiri görülmez bununla birlikte atakların sıklığı ve şiddetinin bariz biçimde azalması sağlanabilir. Uzun sürekli püskürteç kortizon kullanan hastalarda tedavisinin ansızın kesilmesi KOAH ataklarına biçim açabilir.

Kortizonun ne kabil taraf tesirleri var?

Yan etkisinde bırakır baş döndürücü levent boylu sürekli kullanımda ortaya çıkar. Midede ve kemirmek borusunda karha (yara), kanama, hazımsızlık, faziletkâr tansiyon, şeker hastalığı hastalığı hastalığı, mızrap erimesi, kıllanma, iştiha artışı, enfeksiyonlara eğilim, depresyon, cezaevi tansiyonu kabil katı baş döndürücü taraf tesiri var. Bu taraf etkisinde bırakır püskürteç kortizon tedavisinde bir aşırı kez görülmez. Bu hastalarda hâlâ baş döndürücü neva kısıklığı ve ağızda kandidoz oluşumu kabil tedaviyi kesmeyi gerektirmeyecek taraf etkilere rastlanır. Sprey kortizon kullanımından sonraları ağzın ortak hacim su ile çalkalanması caba bir aşırı devir yeterlidir.

Kortizon kullananlar nelere ilgi etmeli?

Kortizon, çabucak hekim lazım gördüğünde kullanılmalı. Dozu ve tedavi süresi en azda tutulmalı. Kortizon sabahları tok karına 1 kerede alınmalı. Yüksek dozlarda günde biraz kat de verilebilir. Uzun sürekli kortizon tedavisi ani kesilmemeli. Kortizon midesi kırılan bulunan şahıslara işkembe koruyan ilaçlarla bu arada verilmeli. Kortizon tedavisi boyunca tuz azaltılmalı. Kortizon, iştiha açıcı ortak ilaçtır. Tedavi esnasında kalorisi ortak tomar yemeklerden kaçınılmalı. Uzun sürekli kortizon tedavisi gören hastalar, belli başlı aralıklarla araştırma edilerek ve çağ incelemeleri yapılarak yakından izlenmeli. NEFES DARLIĞI VARSA…Nefes açıcı ilaçlar bronşları levent uzadıya soluk darlığını giderir, hastanın hâlâ şen soluk almasını sağlar. Kullanmadığı devir rastgele ortak kötüleşme hissetmiyorsa bu ilaçlara bitmeme etmesi kayıt değil.KİLO KAYBINA DİKKAT!Ağır KOAH’lıların yüzdelik 50’sinde ağır kilogram kaybı olur. Kilo kaybı hastalığın akıbetinin çirkin bulunduğunu yayınlayan ortak bulgudur. Burada enteresan bulunan obje şu: Hastalar kilogram vererek yağlarını değil kaslarını kaybeder. Hastalık ilerledikçe soluk darlığı arttığı düşüncesince hastalar hâlâ gelişmemiş ortak yaşamı yeğleme etmeye başlar. Kaslarını kullanmadıkları düşüncesince tedricen zayıflarlar. Bu hastalarda derneşik egzersizin ve akla yatkın tedaviyle kilogram kaybının adına konması dirim süresini uzatır.RUH HALİNİ DE OLUMSUZ ETKİLERKOAH’lıların bir aşırı devir sinirli, erinçsiz olmalarının nice nedeni var. Bunların başlangıcında kanda müvellidülhumuza basıncının düşüklüğü gelir. Beyin oksijensizliğe en kırılan olan, oksijensizlikten en tez etkilenen organımızdır. Kanda müvellidülhumuza miktarını azalması kullanıcılarını sinirli, erinçsiz ve uykusuz yapar. Ayrıca soluk darlığı tedavisinde beğenilen ilaçların da sinirlilik, sıkıntı ve anlaşmazlık kabil taraf tesirleri de var.

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

ÇOCUKLARDA BAĞIRSAK PARAZİTLERİ

Çocuklarda görülen bağırsak parazitinin en büyük sebeplerinden biri, genel hijyen kurallarına uyulmamasıdır. Çocuklara erken yaşlardan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir