Ana sayfa / Sağlık / Kolerayı 2030’a Dek Yok Etmek İçin İlk Küresel Hedef

Kolerayı 2030’a Dek Yok Etmek İçin İlk Küresel Hedef

Dünya genelinden afiyet yetkilileri, kolera hastalığından ölümleri 2030’a değin yüzdelik 90 oranında kısıntı amacına müteveccih planları mülaki olmak düşüncesince Fransa‘da toplanıyor.

Kirli suyla yayılan hastalık, değme sene 100 bin dolayında insanı öldürüyor.

İlk defa hükümetler, Dünya Sağlık Örgütü ( DSÖ), iane kuruluşları ve bağışçılar hakeza birlikte erek çevresinde buluştu.

Hastalığı namevcut ika girişimi, Yemen‘in kayıtlardaki en şişman kolera salgınlarından bir tanesini yaşamış bulunduğu birlikte devirde geldi.

Savaş canlı ülkede kötüleşen hıfzıssıhha şartları ve su dağıtımındaki sorunlar zımnında yayılıyor.

Doğru tıbbi malzemeyle kolaylıkla otama edilebilen hastalığa 770 bin ad yakalanırken, dü bin ad yaşamını kaybetti. Kurbanların bir çok da çocuk.

Bu şişman salgınlar gündeme gelse de, kolera “sıcak noktaları” diyerek bilinen yerlerde yoğun pıtrak tanıdık salgınlar da var. Yoksulların rahatsızlığı Kolera, Vibrio chlora anlı şanlı bakteri bulunun su yahut gıdanın alınmasıyla sabık iveğen birlikte cır cır enfeksiyonu.

Kirli şartlarda çabucak yayılıyor.

Hastalık bünyenin su seviyesini dengeleyen tuzlar eliyle ehven ve bedava birlikte yöntemle otama edilebiliyor. İnsanların ak pak su ve aklık tuvaletlere ulaşımıyla hastalıktan ağız ağıza çekinmek da kolay.

Ancak Dünya Sağlık Örgütü‘ne layıkıyla evren genelinde dü bilyon dolayında ferdin ak pak suya erişimi namevcut ve insanoğlu gizil kolera riski altında.

Örgüt, güçsüz afiyet sistemleri ve salgınların yeteri kadar er belirleme edilememesinin de çabucak yayılan müstevli olaylarına katkıda bulunduğunu söylüyor.

DSÖ Kolera Programı’nın başı Dr. Dominique Legros, BBC’ye icra ettiği açıklamada “Bu salgınları değme sene görmeye bitmeme edemeyiz. Elimizde bunları önleyecek vasıtalar mevcut ve bunları kullanalım. Su ve sağlıklı koşulların sağlanması koleranın yayılmasının önüne geçmekte yeterli. Senegal üzere devletlerde yayılmayı önleyebileceğimizi gördük” dedi.

Kolera yoksulların rahatsızlığı ve topluluklara esas enfrastrüktür kurulumu düşüncesince saygınlık gerekiyor.

Ancak Fransa‘daki görüşmede şişman birlikte saygınlık katkısı vaadi yapılması beklenmiyor.

‘Utanç vesikası’

Yardım kuruluşu Wateraid, ak pak su ve sağlıklı şerait sağlamanın adam başına 40 dolara dünyalık bulunduğunu söylüyor.

Kuruluşun başı Tim Wainwright, bu maliyeti karşılamanın “şaşırtıcı derecede bedava olduğunu” vurguluyor.

Wainwright “Kolera salgınları haritası, serseri alanların haritasıyla temelde aynı. Önlenebilir birlikte hastalığın değme sene 2,9 milyon kişiyi etkilemesi ve 95 bin kişiyi öldürmesi global birlikte sıkılma vesikası” diyord.

Ağızdan tahsil edilen kolera aşısı da hastalıkla mücadelede ehemmiyetli yöntemlerden biri.

Aşı birlikte birçok salname dulda sağlıyor. Ancak kolera salgını yaşanma ihtimalinin şişman bulunduğu hallerde binlerce ferdin yaşamını kurtarabilir.

Neredeyse gayrisıhhi milyon Arakan Müslümanı’nın sığındığı Bangladeş‘e 900 bin tuman telkih yollandı.

Kuzey Avrupa ve Amerika‘daki kolera olayları 150 sene önceki sona erdi.

Bugünkü vaat de binnetice bire birlikte şeyin dünyanın en serseri kullanıcılarını düşüncesince de başarılmasını öngörüyor.

Tahmini global kolera olayları :

Kaynak: Johns Hopkins Üniversitesi

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

ÇOCUKLARDA BAĞIRSAK PARAZİTLERİ

Çocuklarda görülen bağırsak parazitinin en büyük sebeplerinden biri, genel hijyen kurallarına uyulmamasıdır. Çocuklara erken yaşlardan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir