Ana sayfa / Kilo verme / Karatay Diyeti

Karatay Diyeti

Karatay diyeti ülkemizdeki popüler diyetler arasında yer alıyor. Bu özel diyet adını ortaya çıkaran kişi olan Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay’dan alıyor. Bu popüler diyet için Canan hanım aslında bir diyetten ziyade bir yaşam tarzı olduğunu söylüyor.

Canan Karatay’ın açıklamalarına göre, sağlıklı bir yaşam için bazı konulara özellikle dikkat edilmelidir. Haraketsiz bir toplum olarak bol miktarda ekmek tüketiyor ve meyve suyu içiyoruz. Bunun yerine örneğin balık tüketebiliriz. Çok sağlıklı bir yiyecek olan balığı sofralarımızdan eksik etmemeliyiz.

Karatay diyetinin bir diğer özelliği ise beslenme düzeninden şekeri uzak tutmasıdır. Canan Karatay bu açıdan özellikle ekmek tüketimini azaltmanın önemine değiniyor. Bir adet ekmek diliminin üzerine ne kadar kesme şeker sığıyorsa ekmek yerken o kadar şeker tüketmiş oluyoruz. Özellikle karaciğer yağlarını azaltmak için ekmekten uzak durulmalıdır.

Karatay diyeti şok diyetlerle kıyaslandığında sağlıklı ama yavaş kilo verme yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Sağlıklı bir şekilde yavaş kilo verip o kilolarda uzun süre kalmak önemlidir. Meyve olarak erik, bir iki kayısı, kiraz ve çilek gibi hafif meyveleri yiyebilirsiniz. Kilo vermek isteyenler kavun karpuz gibi meyveleri tüketmemelidirler.

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

Diyetisyen Ankara Hizmetleri

  Diyetisyene Gitmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Öncelikle fazla kilolarınız varsa ve bu durumdan şikayetçi ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir