Ana sayfa / Sağlık / Kapalı böbrek taşı ameliyatı riskleri nelerdir

Kapalı böbrek taşı ameliyatı riskleri nelerdir

Her ameliyat öncesi gibi kapalı böbrek taşı ameliyatlarının da klasik sorusu, “Ameliyatın riskleri nelerdir?” olur. Kapalı böbrek taşı ameliyatlarının diğer böbrek ameliyatlarına nazaran daha hafif bir ameliyat olduğu doğrudur. Fakat bu durum kapalı böbrek taşı ameliyatlarının hiç risk taşımadığını, her ameliyatın sorunsuz bir şekilde yürüyeceğini göstermez. Risk taşımayan bir ameliyat yoktur. Her küçük ameliyat, her operasyon az da olsa bir risk taşır. Hasta, kendini her şeyden önce buna hazırlamalı; bundan ötürü de ameliyat öncesi her türlü tedbiri almalıdır. Kapalı Böbrek taşı riskleriyle ilgili olarak bilinmesi gereken ilk madde şudur ki, bu ameliyatın riskleri ile klasik yöntemlerle yapılan ve ‘açık böbrek taşı ameliyatı” adını taşıyan ameliyatın riskleri, birbirinin aynısıdır. Açık ameliyatta görülen her türlü risk, hiçbir etkiye uğramaksızın kapalı böbrek taşı kırma ameliyatına da yansımıştır.

Bu risklerden en büyüğü ve en çok karşılaşılanı kanamadır. Kanama, her ameliyatta sıkça rastlanan bir aksiliktir. Kapalı böbrek taşı ameliyatında da kanamayla karşı karşıya kalınabilir. Fakat ameliyat öncesinde kan verecek kadar, yani vücudun kana ihtiyacının olması kadar kan kaybedilmesi ihtimali neredeyse yok denecek kadar azdır. Bu durum, daha önceki ameliyatlarla kanıtlanmış, incelenmiştir. Böbrekle yakın temasta bulunan akciğere, operasyon sırasında sıvı dolması da ameliyatın mevcut risklerinden bir tanesidir. Bu risk de tespit edilmiş ve önüne geçilmesi için akciğerdeki boşluğa bir tüp koyma yöntemi uygulanmaya başlanmıştır. Ve elbette ki ameliyat risklerinin olmazsa olmazı olan enfeksiyon da, kapalı böbrek taşı ameliyatının riskleri arasındadır. Bu riskin de önüne geçmek için ameliyat öncesi birtakım adımlar atılması lazım gelir. İdrarda mikrop olup olmadığını ameliyat öncesinde kontrol ettirmek gereklidir. Ameliyatta da bunun önüne geçecek birtakım ilaçlar kullanmak, enfeksiyonu önleyecek adımlardan bir tanesidir. Ameliyat sırasında cihazlar yüzünden böbreğe ve böbrek çevresine gelecek olan zarar da ameliyatın bilinen riskleri arasındadır. Bu ve bunun gibi birçok riskin ve aksiliğin önüne geçmek için, ameliyat öncesinde doktorun öne sürdüğü tahlillerin mutlaka yaptırılması, hastada şüphe uyandıracak herhangi bir bulgunun saptanmaması önerilmektedir.

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

ÇOCUKLARDA BAĞIRSAK PARAZİTLERİ

Çocuklarda görülen bağırsak parazitinin en büyük sebeplerinden biri, genel hijyen kurallarına uyulmamasıdır. Çocuklara erken yaşlardan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir