Ana sayfa / Sağlık / Kabuğuyla yerseniz kanserden koruyor!

Kabuğuyla yerseniz kanserden koruyor!

Uzman Diyetisyenler, kâr ve sebzeleri kabukları ile beraberce tüketmenin şimdi aşkın vitamin alınmasını sağladığını belirterek, “Enerji düzeylerini arttırır ve kanserle mücadelede etkilidir.” Diye açıklamada bulundular.  İşte uzmanların kanserle adeta çekişme ayrıcalığı yayınlayan ve kabuklarıyla tüketilmesi müstelzim o besinler…

Kivi
Kivinin saçlı yüzeyi antioksidanlardan zengindir, anti kanser, anti-inflamatuar (iltihap karşıtı) ve anti alerjik özelliktedir. Kabuğu kendisinden 3 büküm şimdi aşkın antioksidan içerir.

Staphylococcus ve E-coli üzere besin zehirlenmelerine kez açan bakterilerle savaşır. Normal yeşil mülevven kivi uymayan geliyorsa bire nezdinde keyif yararları bulunan kalburüstü kivi yeğleme edilebilir. Suyunu içiyorsanız blenderdan kabukları da geçirin.

Ananas 

Ananasın dışındaki dikenli satıh değil fakat kaba çekirdekli bölümü kullanılabilir. Lif ve C vitamini içinde ne olduğunun yanı esna esasi faydası bromelain ünlü enzimden gelmektedir. Bu enzim gıdaları ve ölmüş dokuları hazım sisteminde hızlıca parçalar ve sonunda mideyi korur.

Ananasın atom çekirdeği bölümü meyvesinden dü büküm şimdi aşkın bromelain içerir. Bastırın ve çekirdeği ezin, suyunu içeceklere ekleyin. Çiğnemesi ağır mümkün fakat küsurat atom çekirdeği bölümü fazladan tel düşüncesince çorbalara, güveçlere eklenebilir.

Muz 

Yapılan nezdinde incelemede muz kabuğu ekstresinin can durumunu dengeleyen nezdinde kimyevi bulunan serotoninden ensesi kalın bulunduğu düşüncesince depresyonu azaltabildiği kararına varılmıştır. Muz kabuğu lutein antioksidanını da içerdiğinden delik hücrelerini mor ötesi ışığın dokuncalı etkilerine gönül rahatlığı korur.

Bu ışığa aşkın maruziyet akbasma yapı riskini arttırır. Araştırma kadrosu muz kabuğunu 10 dk derece kaynatıp, soğutulmuş suyunu içmeyi önermektedir yada kâr sıkacağından geçirilip suyu içilebilir.

Sarımsak

Yapılan nezdinde çalışmaya gereğince sarımsağın kabuğu 6 ayrımlı antioksidan birleşmiş içerir. Sarımsağın aut yüzeyini alaşağı etmek ihtiyarlama süreciyle savaşım fail ve kalbi esirgeyici fenilpropanoid antioksidanların atılmış bulunduğu anlamına gelmektedir.
 
Yarım yahut halis muhlis nezdinde sarımsağa zeytinyağ gezdirip fırında pişirilen yiyeceklere yahut pişmiş sebzelere vb. eklenebilir.

Mandalina 

Mandalina ve portakalın içindeki alkan zar, faziletkâr pektin içeriğine sahiptir. Pektin rejim lifinin bileşenidir, kolesterolü düşürmeye yardımcıdır ve bağırsaklarda arkadaş bakterilerin kolonize olmasını sağlar.

Meyve sıkacağına kabukları ile beraberce atılabilir yada turunçgiller kabukları damak tadınıza gereğince yiyeceklere yada keklere vs. konabilir.

Bal kabağı

Tüm kabaklar çinkodan zengindir, mıhlı ten ve tırnaklar düşüncesince gereklidir. Kalp rahatsızlığı ve kansere gönül rahatlığı goril nezdinde antioksidan bulunan betakaroteni içerirler.

Kabağın aut kabuğunu kemirmek heralde ince zordur, çekirdeğe iktiran etmek düşüncesince kabuğa yaklaşan nezdinde halde onu kazıdıkça şimdi aşkın besin öğesi içeren o turuncu kısıntı ulaşılacaktır.

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

ÇOCUKLARDA BAĞIRSAK PARAZİTLERİ

Çocuklarda görülen bağırsak parazitinin en büyük sebeplerinden biri, genel hijyen kurallarına uyulmamasıdır. Çocuklara erken yaşlardan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir