Ana sayfa / Sağlık / İdrar kaçırmadan 20 dakikada kurtulun

İdrar kaçırmadan 20 dakikada kurtulun

İdrar kaçırma hanımefendilerin kontrolu haricinde ortaya çıkan, toplumsal ve temiz dava indinde sorun. Türkiye’de lüzum kaçırma sıklığını araştıran icraat menopozdaki hanımefendilerin yarısının, doğurganlık çağındaki hanımefendilerin 3’te 1’inin ayrı ayrı derecelerde lüzum kaçırdığını ortaya koyuyor.

Ataşehir Florence Nightingale Hastanesi, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Prof. Dr. Fuat Demirci, lüzum kaçıran 5 kadınadan 4’ü lüzum kaçırmayı ihtiyarlama ve doğumun natürel indinde kararı yerine gördüğüne uyanıklık çekti ve ehemmiyetli bilgiler paylaştı:İdrar kaçırmanın sebepleri neler?İdrar kaçırmanın en ehemmiyetli sebebi pelvis tabanının ve lüzum torbasının dayanak dokusunun kilo vermesine ilişkin yerine oluşan lüzum kaçırmadır. Stres tipi lüzum kaçırma dediğimiz bu kimse lüzum kaçırmada parasız öksürüp aksırdığı, zorlandığı devir talep dışı lüzum kaçırır. Bu boyut çoğu kez aşırı sayıda veladet yapma, kocaman çocuk doğurma, evde özellikle başına veladet yapma, tekaüt veladet yapma, müdahaleli veladet ika ya da talimli sıfır şahıslar çeşidinden doğurtulma ile ilişkilidir. Ayrıca ağırbaşlı işlerde çalışma, doğacak yaş, menopoz, etraflıca devam eden kabızlık, şişmanlık, astım, bronşit kabilinden akciğer rahatsızlıklarına ilişkin yerine da görülebilir.İdrar kaçırma tipleri nelerdir?Türkiye’de veladet sayısının indinde tomar olması zımnında talep dışı lüzum kaçırmanın kocaman bölümünü stres tipi lüzum kaçırma oluşturmaktadır ve çoğunlukla doğurganlık çağındaki canlı hanımlarda rastlanıyor.

En pıtrak tanıdık ikinci bozukluk ise sıkışma tipi lüzum kaçırma sanarak adlandırdığımız lüzum torbası idrarla dolarken sebebi adsız sansız indinde halde lüzum torbası kasının kasılmasına ilişkin yerine oluşan talep dışı lüzum kaçırmadır. Buna ‘aşırı çalışkan sidik torbası sendromu’ da deniyor.. Bu kimse lüzum kaçırma, çoğunlukla suyla ait işlerde ansız lüzum ika hissinin oluşması ve wcye yetişememe tarzındadır. Bazı hastalarda indinde numara ve ikinci beraberce görülür. Bu kimse lüzum kaçırmaya karma lüzum kaçırma denir.

İdrar kaçıran parasız ürojinekoloji yahut eş ürolojisi ile ait hususi görgü bilimi bilimi almış indinde doktor çeşidinden değerlendirilmemelidir Muayene esnasında pelvis aya ve döl yolu desteği araştırılmalı beraberce pıtrak tanıdık genital aza sarkmaları araştırılmalıdır. (rahim, lüzum torbası, etli barsağın akıbet kısmı) . Eğer hastanın lüzum kaçırması komplike, beraberce çın genital aza sarkması var ise ya da cerrahi müdahale geçirmişse bu hastalarda ‘ürodinami’ dediğimiz lüzum torbasının fonksiyonlarının araştırılmış olduğu testler yapılmalı.SIKIŞMA TARZI İDRAR KAÇIRMADA: MANYETİK SANDALYE TEDAVİSİAmeliyat dışı yollar ilaç, tutum tedavisi, hikmet tedavi, peserler, Kegel egzersizleri, botoks ve elektromanyetik sstimülasyondur (manyetik sandelye). Bu tedaviler hastada yüzdelik 60-70 oranında indinde salah sağlıyor. Bu tedavilerden mıknatısi sandalyenin birtakım avantajları var. En ehemmiyetli pozitif yanları hastanın otama esnasında kıyafetleriyle mıknatısi meydan meydana getiren indinde koltuğa oturmasıdır. Bu mıknatısi meydan lüzum torbası, etli barsağın akıbet kısmı, pelvis tabanını çalıştırarak can alıcı oluyor. Yöntem bekâr lüzum kaçırmada değil genişlemiş vajina, gaz, gayta kaçırma, kanma bozukluklarında da etkili. Ayrıca geceleyin kaçırmaları ve kestanecik ameliyatı sonrası kaçırmalarda kullanılıyor.

Hastanın şikayetleri çın ve hayat standardını aksi etkiliyorsa, ruhsal gerilim kimse kaçırması ya da muhtelit lüzum kaçırması var ise değişmez otama seçeniği ameliyattır!20 DAKİKADA ÇÖZÜMAmeliyat memul hastanın aşırı güzel değerlendirilmesi gerekiriyor. En can alıcı cerrahi müdahale önce ameliyattır ve cerrahi müdahale sayısı arttıkça muvaffakiyet payı düşer.. Maalesef hastalarımızın ehemmiyetli indinde tarafını geçirilmiş değimsiz cerrahi müdahale bulunan hastalar oluşturuyor. Son 20 yılda lüzum kaçırma ameliyatlarında adeta indinde inkılap he ve etraflıca devre muvaffakiyet payı yüzdelik 90’ın üstünde bulunan acemi cerrahi müdahale tipleri geliştirildi.HASTA AYNI GÜN HAYATA DÖNÜYORBu ameliyatlarda lüzum torbasından idrarın hariç akmasını sağlayıcı üretra dediğimiz borazan şeklindeki organın dibine cerrahi müdahale ipliklerinden örgülü 1 santim kadar bileşimli indinde izole bant yerleştirilir. Bu ameliyatlar dernekevi duyum yitimi ile 1-2 santimetrelik aşırı ıvır zıvır kesilerle 15-20 dakikada yapılıyor. Kanama ve dert aşırı az oluyor.

Geçmişte yapılam ameliyatlar umumi duyum yitimi icap ediyordu ve karında ya da vajinada degaje kesiler yapıldığı düşüncesince parasız biraz güneş hastanede kalıyordu. Ayrıca cerrahi müdahale sonrası lüzum yapamama sorunuyla pıtrak karşılaşılmaktaydı. Başarı oranları ise düşüktü.Ameliyatın başarısı düşüncesince hemen sonra nite önlemler alınmalı?Ameliyat sonrası parasız 2-3 günde alışılagelen rutin dünyasına dönebilir lakin ameliyatın başarısı düşüncesince birtakım engellemeler yapılması gerekiyor. Öncelikle nesil içi basıncı ziyade ağırbaşlı işlerden kaçınmalı. Ayrıca kilogram alınmamalı ve büzülme kalınmamalı. Beslenmede posalı besinler ağırlıklı olmalı. Cinsel geçinme ise 2 ay sonradan başlanabilir.İdrar kaçırmadan sakınmak düşüncesince ne yapılabilir?İdrar kaçırmadan sakınmak düşüncesince gebelikte parasız güzel strateji edilmeli ve alışılagelen doğumu zorlaştıran indinde bozukluk var ise sezaryenle doğurtulmalı. Kabızlık, astım, bronşit kabilinden pelvis tabanı aksi etkileyen emraz var ise otama edilmeli, sigara ve indinde tomar kilodan ırak durulmalı. Kadınlar öz kendilerine pelvis aya kaslarını çalıştırdıkları Kegel egzersizlerini alışılagelen yaşantılarında ve gebelikte hayatın indinde parçası biçimine getirmeli.

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

ÇOCUKLARDA BAĞIRSAK PARAZİTLERİ

Çocuklarda görülen bağırsak parazitinin en büyük sebeplerinden biri, genel hijyen kurallarına uyulmamasıdır. Çocuklara erken yaşlardan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir