Ana sayfa / Moda / İç Giyimde Jartiyer

İç Giyimde Jartiyer

 

 

İç giyimde tercih edilen jartiyer modelleri, stripe adı verilen parçalarla farklı boyutlarda çorabı ayarlamayı sağlar.

 

İkisi önde ikisi de arkada olan stripeler sayesinde jartiyer çorabı düşmeden sabitlenebilir. Bazı jartiyer çorapları silikondan üretilerek düşmesi engellense de zamanla düşmeye başlar. Bu da jartiyer kullanımını zorunlu hale getirir. 20. yy’da her kadının ihtiyacı olan bu ürünler, modern kıyafetlerin vazgeçilmezi haline geldi. Bu yüzden her etek giyinen kadının bir jartiyer çorabı vardı. Ama 1940’lı yıllara gelindiğinde kısa eteklerin moda olmaya başlaması, çorap konusunda sıkıntıların yaşanmasına neden oldu.

 

Jartiyerler kısa eteklerde görünüyor ve modern giysilerin giyilmesinde çoraplar kullanılmıyordu. Bu durumda yeni arayışlara hazır olan kadınlar, moda dünyasının hareketlenmeye başladığı 20. yüzyılda, beklediklerine kavuştular. Kadınlar satın almak için birbirlerini dövdükleri naylon çorapla tanıştı.

 

Külotlu Çorapların İcadı

 

Naylon çoraplar, kadınlar için meşakatli hale gelen jartiyerin yerine geçecek doğumunu 1940 yılında Du Point isimli şirketle gerçekleştirdi. Kadınların tercih ettiği birçok ürünün yerine geçecek bu ürün kavgaların çıkmasına neden olan  satış gününde tükendi. Yıllar geçtikçe bu ürünlerin kılların görünümünü azalttığı, selülitleri gizlediği ve bacakları daha güzel gösterdiği ortaya çıktı. Jartiyer çorabı yerine tercih edilen külotlu çoraplar ise naylon çorabın gördüğü ilgiyi görmedi. 15. yüzyıldan itibaren giyimin vazgeçilmezi olan çoraplar, yünden yapıldıkları gibi sağlam değildi. Hangi malzemeden üretildikleri bilinmiyordu. Ama külotlu çorap üretildikten sonra bir süre insanlar ne yapacaklarını bilemediler. Sonrasına popüler olan çoraplar, Amerika’da yıllık milyarı aşan satış rakamlarıyla dikkat çekmeye başladı.

 

 

Jartiyer Çorabın Pabucunu Dama Atan Devrim

 

Modern giyim üretimi başladığında külotlu çoraplar kadınların vazgeçilmezi oldu. Hem ucuz hem de kullanımı pratik olan ürünler, reklamlarla tanıtılmaya başlandı. Parizyen çorapları hatırlayacak olan okuyucularımız ülkemize de uzun yıllar çorap reklamlarının etkisini anlayacaktır. İlk olarak düz renkler kullanılan çoraplarda desenli ve renkli alternatiflerin çoğalmasıyla zengin bir çeşitlilik söz konusu oldu.

 

Ekonomik Ürünler Çoraplar

 

Külotlu çoraplar sayesinde pabucu dama atılan jartiyer çoraplar, nostaljideki yerlerini aldılar. Bununla birlikte en ekonomik giyim tamamlayıcı ürünlerden olmaya devam ettiler. Çorap satışında tercih edilen birçok parçanın yer aldığı koleksiyonlar günümüzde en çok satan ürünlerin başında gelir. Çabuk yıpranıp alınan, atıldıkça yenisi alınan bu ürünler, okul döneminden itibaren kadınların giyindiği ürünler arasındadır.

 

Jartiyer Takımları

 

Çorapların gelişimden sonra, jartiyerlerin kullanımı daha dar bir alanı kapsamaya başladı. Son derece şık kombinler hazırlanarak fantazi giyimin bir parçası olan jartiyer takımları çeyizlik ürünler, kadın iç giyim ürünleri ve kostümlerde kullanılmaya başladı. Büstiyere monte edilmiş birleşik jartiyerler çorap tutmayı sağlayan alternatiflerle abiye giyiminin de bir parçası olarak dikkat çekmektedir. Jartiyer takımlarının kullanımı söz konusu olduğunda fantazi iç giyimde ağırlık kazandığını görürüz.

 

Ürün satışı adresi : https://www.miraykaya.com/jartiyer

 

 

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

Sinay Tekstil’in Mutfak Önlükleri Tasarımları ile Göz Dolduruyor

Mutfak önlükleri, gerek hijyen gerekse de şık bir mutfak için gerekli aksesuarların başında geliyor. Özellikle ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir