Ana sayfa / Sağlık / Gözlerinize bunu yapmayın!

Gözlerinize bunu yapmayın!

Yorgunluk ve uykusuzluk belirtileri hisseden eşhas hudayinabit yerine gözlerini kurca veya delk gereksinimi duyabiliyor. Alerjik sorunlar nedeniyle flaş oluşan kızarıklık, kaşıntı kabilinden durumların yaşanması da gözlerin sık sık ovalanmasına defa açabiliyor.

Fakat kişiler, gözlerini incelemek ve ovuşturmakla cezaevi sağlığına ne genişliğinde dokunca verdiklerinin farkına varamıyor. Çünkü bu durum, korneanın yapısında bozulmalara hastalık olurken, zayıflama ve yapısının bozulması anlamına mevrut keratokonus sorununa döşeme hazırlayabiliyor. tedbir alınmaması yerinde ise, ileriki süreçte saydam tabaka nakline genişliğinde varabilen şişman müşahede kayıpları yaşanabiliyor. Bu sebeple gözlerde yaşanmış bulunan kaşıntının tanısı ve tedavisi şişman ehemmiyet taşıyor.Keratokonus 20 ile 40 gözyaşı ortada aksiyon gösteriyor Genellikle değme dü gözü etkileyen ve çoğunlukla da asimetrik, enflamatuvar (iltihaplı) olmayan, saydam tabaka nesiç bozulması, dikleşmesi, saydam tabaka tepesinin zayıflaması ve öne çıkması ile karakterize birlikte saydam tabaka rahatsızlığı bulunan keratokonusun, 20 ile 40 gözyaşı ortada aksiyon gösterdiğini tamlayan Göz Hastalıkları ve Vitreo Retinal Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Hüseyin Sanisoğlu, gözlerde oluşan bu deformasyonun, otomobil kullanma, bilgisayarda kır yazma, monitör strateji yahut kıraat kabilinden kimi faaliyetleri güçleştirebildiğini söyledi.Bu belirtilere dikkat!Gözde sonsuz alerji ve kaşıntı (hafif cezaevi irritasyonu) yaşanıyorsa, temelli ilerleyici miyopi ve astigmat vaziyeti varsa, gözlüğe karşın kemiksiz düşünüm elde edilemiyorsa, ışığa gönül rahatlığı hassaslık ve cezaevi kamaşması ile karşılaşılıyorsa keratokonus hastalığından şüphelenilmesi icap ettiğini tabir fail Dr. Sanisoğlu, şu şekilde bitmeme etti:

“Bu belirtiler, ferdin erdemli keratokonus riski taşıdığının habercisidir. Böyle hallerde sayaç kaybetmeden birlikte bilirkişi desteğine başvurulmalıdır. Çünkü keratokonus hastalığının er tanılama ve tedavisi, gittikçe ortaya çıkabilecek ağır müşahede problemlerini önlenmesi açısından şişman ehemmiyet taşır.Çeşitli otama şekilleri ile iyileştirilebiliyorKeratokonus tedavisine başlamadan ilkin önceki yerine hastalığın aksiyon derecesi belirleme edilmelidir. Eğer hastalıkta aksiyon olmadan hastanın müşahede bozukluğunu düzeltecek tedaviler uygulanabilir. Keratokonus tedavisi düşüncesince de hastalığın derecesine ilişkin yerine kaba lenslere, saydam tabaka içi halkalara (INTACS, kerraring), Cross-linking’e (moleküler kurda aykırı intisap tedavisi) ve keratoplastiye (kornea nakli) başvurulabilir. Tedavi sonra ise hasta, 6 ayda birlikte saydam tabaka haritaları ile kovuşturma edilmelidir.” İlerliyor ise…Keratokonus sorunu büyüyorsa 2 kademeli otama uygulandığını tamlayan Göz Hastalıkları Uzmanı, “İlk aşama; hastalığın ilerlemesinin durdurulmasıdır. Bunun birlikte tane yolu, korneal aykırı putrel tedavisidir. İkinci etap ise; hastanın müşahede bozukluğunun düzeltilmesidir. Cerrahi yahut cerrahi dışı yollar ile müşahede bozukluğu düzeltilebilir. Ayrıca keratokonus tedavisinde cerrahi ve cerrahi dışı yollar de kullanılabilir. Cerrahi dışı yöntemler; gözene ve keratokonus düşüncesince yapılmış kontakt lenslerin uygulanması iken, saydam tabaka içi halkalar ve topolink laser tedavisi de cerrahi yöntemlerdir. Tabii ilerlemiş, takipsiz eksik hastalarda saydam tabaka nakli gerçekleştirmek da gerekebilir” dedi.

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

ÇOCUKLARDA BAĞIRSAK PARAZİTLERİ

Çocuklarda görülen bağırsak parazitinin en büyük sebeplerinden biri, genel hijyen kurallarına uyulmamasıdır. Çocuklara erken yaşlardan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir