Ana sayfa / Sağlık / Gıda Hilelerinde Kullanılan Melamin Maddesi 3 Kişinin Ölümüne Sebep Oldu

Gıda Hilelerinde Kullanılan Melamin Maddesi 3 Kişinin Ölümüne Sebep Oldu

Dünyada bütün 45 bilyon dolarlık ortak besin hilesi ekonomisi olduğunu tamlayan Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner tüketicileri uyardı. Türkiye‘de ilkin et ürünleri peyda etmek neredeyse alavere dalavere meydana getirilen verim türünü sıralayan Samim Saner ”Bazı motorin ürünleri, zeytinyağı, bal, baharatlar, kuvvetlendirme edici gıdalar, çikolata, alkollü ve alkolsüz içeceklerde alavere dalavere var” dedi.

YAPILAN HİLELER

Star gazetesinden Erdinç Akkoyunlu’nun haberine göre; hileli mamüllerin camekân altı ve tanınmamış markalarda karşımıza çıktığını, mavera taraftan marketlerdeki kimi ürünlerde de devir kurnaz araştırmalarda bu çeşit hilelere rastlanabildiğini tabir fail Saner, şunları söyledi:

”Et ve et ürünlerine ortak tane tırnaklı eti-sakatat, peynire nebati yağ ve nişasta, yoğurda motorin harici yağ ve jelatin karıştırıyorlar. Tereyağına margarin, camız kaymağına homoseksüel kreması, zeytinyağına da ehven apayrı yağların katılmasına baş döndürücü kalın rastlanıyor. Yine süte su, baharatlara nişasta yada otların katılması, semere suyuna su karıştırılması şekilleri de var. Ama suyun katıldığının anlaşılmaması düşüncesince sonraları şeker, hoş koku ve renklendirici alınması kabilinden muhtelif alavere dalavere örneklerini de özgülemek bizim açımızdan mümkün.”

“MELAMİNİN SONU ÖLÜM”

Gıdadaki hileleri sıralayan Saner ”Keçi sütüne homoseksüel sütü, döl şeker hastalığı hastalığı şurubu ve zeytinyağına fındık hasım katılmalarının bütünü birer katıştırma örneği olmasıyla beraberce bu bağlam tüketicinin sağlığını aracısız etkiliyor. Ancak baharatlara Sudan boyasının katılması, motorin tozuna melamin katılmasının sonu ahiret yolculuğu oluyor.” dedi ve Çin‘de yaşanmış olan melamin krizinde binlerce bireyin hastanelik olduğunu, 3 çocuğun da hayatını kaybettiğini tabir etti.

“ŞÜPHELENEN BİZE ULAŞSIN”

‘Mutlaka besin etiketini okuyun’ uyarısında mevcut Samim Saner ”Aldığı gıdadan şüphelenenler bizlere ulaşsınlar. Her sene Gıda Güvenliği Kongresi’ni düzenleyerek mevzuyu ele alıyoruz. 3-4 Mayıs 2018’deki 6. kongrenin hazırlıkları içersindeyiz” dedi.

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

ÇOCUKLARDA BAĞIRSAK PARAZİTLERİ

Çocuklarda görülen bağırsak parazitinin en büyük sebeplerinden biri, genel hijyen kurallarına uyulmamasıdır. Çocuklara erken yaşlardan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir