Ana sayfa / Sağlık / Genital Siğiller

Genital Siğiller

Psikolojik ve kozmetik sorunlara neden olan genital siğiller, gecikmeden tedavi edilmesi gereken lezyonlardır. Tedaviye geç kalınması halinde bu siğiller üreme yolu ile çoğalabilir. HPV virüsü taşıyan kişilerde cinsel ilişki ile kişiden kişiye geçebilir. Genetik siğiller en çok 18 ile 25 yaş aralığında görülmektedir. Kadınlarda daha sıklıkla vajina girişi ve makatta görülen bu siğiller erkeklerde ise, penis ucunda görülmektedir.HPV enfeksiyonu taşıyan kişiler cinsel birliktelik sırasında sürtünmeye bağlı deri aracığı ile geçebilir.Kondom bu bağlamda tam olarak koruyu değildir.

Cinsel birliktelik sırasında tensel temas, sürtünme vs durumlarda ciltte meydana gelebilecek tahrişler HPV nin geçişini hızlandıracaktır. Bu virüsü kapan kişiler haftalar hatta aylar sonra siğil sorunu ile karşılaşmaktadır. Bu yazıyı okurken eminim aklınıza şöyle bir soru gelebilir. Daha önce hiç cinsel ilişki yaşamayan kadınlarda yani bakirelerde siğil problemi yaşanır mı? Bu sorunun cevabını sadece bakireler değil ufak yaştaki kız çocuklarında da siğil sorunu yaşayan bakire bayanın bulunduğunu söylemek isteriz. Siğillerin çoğu yazımızın başında anlatmaya çalıştığımız gibi cinsel ilişki ile geçmektedir. Ama bu siğil için kişilerin illaki cinsel ilişki yaşaması gerektiği anlamına gelmez.

Çevrenizde bu sinsiz HPV virüsü taşıyan kişiler varsa cilt temasın yanı sıra sürtünme, tuvalet havlu vs gibi ortak eşyaların kullanılması bakirde siğil oluşmasının başlıca nedenleri arasında sayılabilir. Bu nedenle genital bölgedeki hijyen ve temizliğe oldukça çok dikkat edilmelidir. HPV virüsü kapan kişilerde 1- ile 8 ay arasında seri renginde değişikler ile kendini gösteren siğiller karnı bahar görünümü ile belirir ve genital organlar da hızla yayılır.Bu siğiller kansere neden olmasa da görsel açıdan hoş olmayan görünüme neden olabilirler. Bu konuda sizlere naçizane tavsiyemiz en azından senede bir kes smer testi yapmanız. Siğiller kişide ağrı acı, yanma ve kaşıntıya neden olabiliyorsa mutlaka tedavi edilmedir.

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

ÇOCUKLARDA BAĞIRSAK PARAZİTLERİ

Çocuklarda görülen bağırsak parazitinin en büyük sebeplerinden biri, genel hijyen kurallarına uyulmamasıdır. Çocuklara erken yaşlardan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir