Ana sayfa / Erkek ve Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

Erkek ve Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

Erkeklerde oluşan kısırlık sorunu birçok sebebe bağlı olabilir. Genellikle son dönemlerde, modern yaşamdan oluşan sperm sayısı azlığı, sperm hareketsizliği veya sperm şekli bozukluğu erkeklerde kısırlığa sebep olarak görülmektedir.

Menide hiç sperm bulunmaması, erkeklerde az da olsa görülen bir kısırlık sebebidir.

Spermde yapısal bir anomali olmamasına karşın, spermi taşımakta olan organ ve kanallara ait problemler, hormonal bozukluk, meni idrar torbasına akımı gibi boşalma sorunları genellikle kısırlığa yol açar.

Fazla miktarda alkol ve uyuşturucu alımı sperm kalite ve sayısında bozulmaya yol açabilir. Kanser tedavisinde tercih edilen ilaçlar , spor yapılırken kullanılan andojen sperm kalitesinin düşmesine sebep olur.

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

Kadınların çocuk sahibi olmasını engelleyen kısırlık birçok nedene bağlı olabilmektedir. Enfeksiyonlara bağlı olarak oluşan tüp tıkanması, yumurtlama sorunları ve endometrial hücrelerin rahim dışarısında üremeye başlaması gibi problemler bebek sahibi olmayı önler.

Düzensiz olarak görülen adet yada hiç adet görmemek, yumurtlamanın olmaması sebebiyle kısırlığa yol açar.

Şeker hastalığı gibi kronik sorunlar, başta ileri yaşlarda olmak üzere, alkol, sigara ve uyuşturucu kullanmak kısırlığa sebep olabilir. Doğuştan oluşan rahim anomalileri, rahim içi yapışıklığı gibi problemler kısırlığa sebep olur