Ana sayfa / Sağlık / Düdüklü tencere sağlıklı mı?

Düdüklü tencere sağlıklı mı?

Düdüklü tencerelerin faziletli sıcaklıkta olmasından ötürü başta sebzelerin gıda kıymetini etkilediğini tamlayan Dr. Dizdar, “Düdüklü tencere gıdanın içerisindeki alıngan bileşenlerin ortadan kalkmasına sebep oluyor, vitaminlerini öldürüyor ve gıda kıymetini düşürüyor” diyerek konuştu.

“YEMEĞİN SEBZE BİLEŞENLERİ DÜDÜKLÜ TENCEREYE KONDUĞUNDA GENELLİKLE ERİR”

Düdüklü tencerenin mızrap suyu elde edilmesi üzere baş döndürücü derinlemesine müddet müstelzim işlemlerde yararlı olabileceğini dile getiren Dr. Dizdar, “Düdüklü tencere kimi açılardan kazanım getirebilir, fakat göveri unsurunu da içeren yemeklerde çoğu kez içinde ne bulunduğu etkiler. Bunun ortak sebebi tazyik altında sıcaklığın baş döndürücü yükselmesi, fakat faziletli basıncın da başta aromada ayrım yapmasıdır. Bu sebeple düdüklü tencere mızrap suyu elde edilmesi üzere baş döndürücü derinlemesine müddet müstelzim işlemlerde işi kolaylaştırır. Yani yemeğin ortak bileşeninin elde edilmesini sağlar. Elde edilen mızrap suyu dondurularak saklanabilir, gerekseme enikonu yemeklerin içerisine karıştırılır. Ama anne kemirmek hâlâ sonradan gene alışılagelen tavada ciddi alevde pişirilmelidir. Yemeğin göveri bileşenleri düdüklü tencereye konduğunda çoğu kez erirler, doğrusu nesiç niteliklerini yitirirler” ifadelerini kullandı.

“DOĞRU PİŞİRME TEKNİĞİ KISIK ATEŞTE UZUN SÜREDE PİŞİRMEKTİR”

Eskilerin ortak sözünden yola çıkarak kalıp verici Dr. Dizdar, “Eskilerin ortak sözü vardır, ‘Hatır yoluna jale tavuk yenir’ diyerek demincek jale tavuk korse üzere bulunduğu düşüncesince yenmesi belkili olamaz o sebepten bu lakırtı söylenir. Düdüklü tencere bu korse üzere kıvamı doğrusu kolajen üzere moleküllerin suya geçmesini kolaylaştırıyor. Bu tazyik altındaki formül apayrı bölgelerde da filhakika kullanılıyor. Bunlar düdüklü tencereden etkilenmiyor fakat öbür alıngan moleküler içeren, B vitamini haiz yemekler düdüklü tencereden etkileniyor. Bu yiyecekleri sağlıklı pişirme yöntemi tavada kanyon alevde derinlemesine müddette olgunlaştırmak icap eder yahut fırında pişirirsiniz fakat mikrodalga değil evindeki alışılagelen fırınlarda olgunlaştırmak gerekir” açıklamalarında bulundu.

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

ÇOCUKLARDA BAĞIRSAK PARAZİTLERİ

Çocuklarda görülen bağırsak parazitinin en büyük sebeplerinden biri, genel hijyen kurallarına uyulmamasıdır. Çocuklara erken yaşlardan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir