Ana sayfa / Sağlık / Doğum sonrası Sağlığımız

Doğum sonrası Sağlığımız

Anneler kendilerinden önce çocuklarını ve eşlerini düşündükleri için kendi sağlıklarını daima ikinci plana atarlar. Oysa Anne sağlığı yerinde olmadığı zaman ne çocuğuna ne de eşine bakabilir. Her sorumluğu üzerine alan anneler için kolesterol ölçümü, tansiyon ölçümü, mamografi, smear testi, kemik ölçümü gibi testlerin belli aralıklarla yapılması annelerin sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Gebelik sonrası sağlık açısından önemli bir süreçtir. Bazı anneler lohusalık döneminde ruhsal bozukluklar yaşamaktadır. Bu durum annenin yaşamı ile alakalıdır. Ancak bu belirtiler 10 gün içinde düzelir. Çok nadir olarak annelerin depresyona girdikleri de görülmektedir.

Gebelikte sağlık hem anne için hem de bebek için çok önemlidir. Bu dönemde anne özellikle beslenmesine çok dikkat etmelidir. Bu konuda doktorların önerilerini yerine getirmelidir. Doğum sonrası sağlık problemleri çıkabilir. Ani ve aşırı kan kaybı, nefes darlığı, yoğun baş ağrısı, göğüs ağrısı gibi durumlarda derhal en yakın sağlık kuruluşlarına müracaat etmelisiniz. Her türlü zorluklarına rağmen hamilelik dönemi ve sonrası bir anne için en güzel duygulardır.

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

Saçınız mı dökülüyor?

Saç Ekimi Merkezi Evrensel Koordinatörü İbrahim Çevik, ”Dökülmelerinin yüzde 73 oranında genetik faktörlerden kaynaklandığı, bireyin ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir