Ana sayfa / Sağlık / Doğru yürümenin kurallarını öğrenin (Dizde kök hücre tedavisi)

Doğru yürümenin kurallarını öğrenin (Dizde kök hücre tedavisi)

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Uğur Işıklar anlattı:

Kıkırdak sorunları ayak biçim bozukluğuna minval açar mı?

Evet, açabilir. Kıkırdak kalınlığı bulunan müşterek dokudur. Özellikle yaşlılarda bacakların içe akla yatkın ayrık müşterek manzara alması, iç kısımlardaki kıkırdaklardaki arıza ve aşınmalara ilişkin kendisine gerçekleşir.

İşin bu noktaya gelmemesi düşüncesince neler önerirsiniz?

● Doğru beslenin.

● Doğru yürüyün (yokuş, beton ve asfalt zeminlerde ilerleyiş yapmayın).

● Eklem ve kıkırdağı ilgili bağ, menisküs, kakırdak yaranmalarının müşterek zamanlar tedavi ettirin.

● Sporun aşırısından ve ağırbaşlı sporlardan kaçının.

Diz sağlığı düşüncesince en akıllıca egzersizler hangileri?

● Kıkırdak dostu sporlar süresince en sansasyonel olanı yüzmedir. Hasta yüzemiyorsa döş hizasına derece suya girerek yürüyebilir. Çünkü su gövde ağırlığını hafifletir ve su süresince eklemler şimdi az yorulur. Modern hikmet tedavi kliniklerinde de bu formül kullanılır.

● Seleyi aşırı düşürmeden ve dizleri aşırı bükmeden bisiklete binilebilir.

● Yürüyüş bandının ucunu kaldırmadan, meyil yapılmaksızın yürünebilir.

● Asfalt ve beton yerine, yer ve tartan pistte akın etmek sağlıklıdır.

● Çok dobra müşterek spor ayakkabısı seçilmeli. Uygun spor ayakkabısı ayağın şen ettiği, süresince dayanak olan, hayret emici tesiri bulunan, süresince iklim yastığı yahut lastik ağacı bina bulunan ayakkabıdır. Ayakkabının fevk bölümü güzel olmalıdır.KIKIRDAĞI KORUMAK İÇİN PROTEİN ŞART● Kıkırdağı arkalamak düşüncesince proteinden ensesi kalın müşterek tagaddi çeşidi önerilir. Kelle paça, mızrap suyu, göden bağırsağı kıl payı besinler tüketilebilir. Pahalı çare takviyeleriyerine haftada müşterek defa kakırdak yapıtaşı içeren bu proteinler aşırı oranda olmamak koşulu ile tüketilebilir.

● Süt tüketemeyen eşhas düşüncesince aşırı oranda kalsiyum deposu bulunan peynir yeğleme edilebilir.AĞRI GEÇMEZSE PROTEZ GEREKEBİLİRDizde kakırdak sorunlarında makbul cerrahi metodlar mestur (artroskopik girişimler) ve açıkça edinmek kıl payı dü dolambaç altında toplanır.

1) Artroskopik Girişimler: Gelişen uygulayım bilimi ve kalan deneyimle baş başa nice mafsal sorununda açıkça cerrahinin yerini aldı.

Nasıl uygulanır? Artroskopik girişimler 0.5 cm boyutunda önemsiz kesilerinden, süresince hususi mercekler ve erke deposu bulunan uslu müşterek tür genişliğinde müşterek gereçle (artroskop) yapılır. Bu gereç, mafsal içini büyüterek aydınlatır. Bu tam muamelat gerçekleştirilir.

2) Açık ameliyatlar (protezler): Yaygın kakırdak kaybı var ise ve gayrı yöntemlerle dert geçmiyorsa uygulanır. hususi ahval haricinde 60 gözyaşı üstü hastalara yapılır. Bozulmuş mafsal yüzeyleri çıkartılır, mızrap ve plastik protezler yerleştirilir. Sanılanın tersine tamamı diz eklemi çıkarılmaz, müşterek diş kaplaması kıl payı yüzeyler değiştirilir. Ortopedinin en güzel girişimlerinden biridir. Hastalar 1.5 ay süresince emektar yaşam, nitelik ve akıntı olanağına kavuşur.

YARIN: Kök hücre karşı en aşırı düşkünlük edilenler

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

ÇOCUKLARDA BAĞIRSAK PARAZİTLERİ

Çocuklarda görülen bağırsak parazitinin en büyük sebeplerinden biri, genel hijyen kurallarına uyulmamasıdır. Çocuklara erken yaşlardan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir