Ana sayfa / Sağlık / Dizde kök hücre tedavisi hakkında en çok merak edilen 6 soru

Dizde kök hücre tedavisi hakkında en çok merak edilen 6 soru

HAZIRLAYAN: ÖZGÜR GÖKMEN ÇELENK

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Işık Akgün anlattı:

Kök hücreyle dünkü kakırdak yapılmaktadır mı?

Gençlerde spor yaralanmaları, travmalara ilişkin kakırdak hasarlarında mümkün. Diyelim ki hastanın paradigma döndü, aykırı bağı yırtıldı, kıkırdağı koptu ve orada kakırdak yok. 4 santim dördül mızrap çıkmış. Bunlarda yaptığımız fenomen şu: Bu şahıslara biyopsi yapıyoruz. Ya hastanın yağından, ya mızrap iliğinden yahut dizlerinin içerisindeki sinovyum denen yapıdan birlikte hacim zerre alıp laboratuvara gönderiyoruz. Bu parçalardan mezenkimal kök hücreleri ayrıştırılıyor. gereksinim oranında hücre üretiliyor. mesela ‘6 santimetrekare ise 50 milyon hücreye ihtiyacımız var’ diyoruz. Onlar bu hücreleri üretiyorlar. Sonra bu hücreleri hususi birlikte zarın üstüne ekiyorlar. Yaklaşık 3-4 haftalık birlikte laboratuvar sürecinden sonradan bu cidar bizlere geliyor. Hastayı cerrahi müdahale yazar eklemi açıyoruz. Ne denli kakırdak hasarı var ise onun şablonunu çıkarıyoruz. Sonra bizlere mevrut zardan kesip oraya yapıştırıyoruz. Böylece orada dünkü birlikte kakırdak oluşumu sağlıyoruz. İşlem ameliyathanede 45 zaman sürüyor. Belki şu anda orada dört dörtlük otantik kakırdak yapamıyoruz. Orijinale benzeşim kakırdak yapıyoruz.Hücre dikkat toplaşımı uygulaması nedir?Diz kakırdak hasarlarında makbul kök hücre tedavilerinden biridir. İlerleyen hoşnutluk ilişkin kıkırdağı dört dörtlük noksan ancak yüzdelik 50-75’i gömülü şahıslarda ‘hücre dikkat toplaşımı uygulamaları’ yapıyoruz. Uygulama şöyle:

Hastanın karnından 100-150 cc’lik yağ çekiyoruz. Sonra bu antagonist ayrımsız seansta ameliyathanede hücrelere ayrıştırıyoruz. Hiçbir halde arttırma birlikte enzim, derman kullanmıyoruz. Ayırdığımız hücre konsantrasyonunu cerrahi müdahale etmeden doğrudan enjeksiyonla hastanın dizine veriyoruz. Diz haricinde kalça, kadem bileğindeki kakırdak sorunları düşüncesince de kullanabiliyoruz. Genel duyum yitimi gerektirmeyen işlemden sonradan hastanede eğlenmek gerekmiyor. Aynı çağ 2 zaman sonradan pestil evine gönderiliyor. 3 ay zarfında de son alınıyor.Kök hücrede muvaffakiyet payı nedir?Kök hücre uygulamalarında şu anne denli 5 yıl sonuçlarımız var. Yüzde 80-85 hastada öncesine layıkıyla dobra neticeler almış durumdayız.

KİMLERE YAPILABİLİR?

Yaşa ilişkin kakırdak bozulmasında makbul kök hücre uygulamalarında bazısı kavait var.

● Yaş 65’i aşmamalı.

● Vücut kütle indeksi 30’un altında olmalı.

● Dizden menisküs ameliyatı geçirildiyse yüzdelik 50’si diz zarfında artmış olmalı.

● Eklem enfeksiyonu geçirilmemiş olmalı.

● Bacak çeşidi baş döndürücü temiz olmalı.DÜZENLİ TAKİP ŞARTKök hücre tedavisinden sonradan hastaların 3 ay, 6 ay, 1 yıl kabil aralıklarla kontrolünü yapıyoruz. MR’lar çekiyoruz. Kıkırdağa hususi MR’lar var, burada kıkırdağın kalitesini, ne denli kakırdak oluştuğunu hepsini görebiliyoruz artık. Hasta buna layıkıyla spor yaşantısını, alışılagelen yaşamını planlıyor. Diyelim ki yaptığımız kakırdak esasen bozuldu. Elbette baştan yenisini yapabiliriz.

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

ÇOCUKLARDA BAĞIRSAK PARAZİTLERİ

Çocuklarda görülen bağırsak parazitinin en büyük sebeplerinden biri, genel hijyen kurallarına uyulmamasıdır. Çocuklara erken yaşlardan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir