Ana sayfa / Sağlık / Diyet Yaparken Nasıl Spor Yapmalı

Diyet Yaparken Nasıl Spor Yapmalı

Diyet yaparken doğru ve etkili spor yapmak daha kısa sürede daha fazla kilo vermenizi ve sıkılaşmanızı sağlar.

Yağ Yakmak İçin Ağırlık Egzersizi Yapın

Özellikle kadınların ağırlık çalışmak ile ilgili sebepsiz korkuları vardır. Ağırlık egzersizi yaptıklarında erkek gibi görüneceklerinden ve feminenliklerini kaybedeceklerinden korkarlar. Oysa, ağırlık kasları güçlendirerek yağ yakımını gerçekleştiren ve diyet yaparken sıkılaşarak çok daha zayıf görünmenize yardımcı olan bir egzersizdir.

İdeal Ağırlık Nasıl Bulunur?

İdeal ağırlık size kaldırması çok kolay gelmeyen ve aynı şekilde turu bitirdiğinizde de kaslarınızı çok gergin hissetmeyeceğiniz bir ağırlıktır. Genelde bacak çalışmalarında daha hafif ağırlıklar kullanılırken kol ve üst vücut çalışmalarında daha hafif ağırlıklar kullanılır. Kendinize bir ağırlık seti alarak diyet yaparken hangi harekette kaç kilo ağırlık kaldırmanız gerektiğini deneyimleyebilirsiniz.

Haftada Kaç Kez Ağırlık Çalışılmalı?

Haftada 3 ile 5 gün arası ağırlık egzersizi yapabilirsiniz. Çoğu spor eğitmeni ve uzman bir gün ağırlık egzersizi yaptıktan sonra ertesi günü kardiyo, yoga, pilates gibi egzersizler yapmanızı önermektedir. Böylece diyet yaparken kaslara dinlenilecek bir gün verilmektedir. Kendinizi gözlemleyerek ağırlık çalışmak için en ideal gün sayısını bulabilirsiniz.

Kardiyo Egzersizleri Yapın

Kardiyo kalp atışlarını hızlandırarak kalori yakımı gerçekleştiren egzersizlerdir. Kardiyo egzersizler arasında yürüme, koşma ve yüzme diyet yaparken kilo vermenize yardımcı olacak ve kolayca yapabileceğiniz egzersizlerdir. Günlük 45 dakika yürüyüş yapmak incelmenize yardımcı olacaktır.

Kardiyo egzersizler aşağıdaki gibidir:

  • Koşu
  • Yürüyüş
  • Bisiklet sürme
  • Tenis oynama
  • Futbol
  • Basketbol
  • İp atlama
  • Yüzme

Pilates İle İncelin

Pilates kasları sıkılaştıran ve incelmenizi sağlayan etkisi ile günümüzde pek çok kadın tarafından diyet yaparken tercih edilen bir egzersizdir. Pilatesi her gün yapabileceğiniz gibi haftada 2 – 3 gün arasında yaparak kaslarınızın uzamasını, vücudunuzun incelmesini sağlayabilirsiniz.

Yoga İle Kaslarınızı Esnetin

Kilo vermek deyince herkesin aklına kardiyo ve ağırlık egzersizleri gelmektedir. Ancak günlerce çalışan kasların dinlenmesi ve esnemesi için yoga egzersizleri yapılması gerekmektedir. Böylece diyet yaparken kaslar yorgun olmayacak ve egzersizlerini yaparken kaslarınızın esnekliği artacak, kondisyonunuz yükselecektir.

Bir Spor Dalı İle İlgilenebilirsiniz

Pek çok kişi egzersiz yaparken sıkılmakta ve devamını getirememektedir. Eğer diyet yapıyorsanız ve kilo verirken spordan sıkılmadan ve istikrarlı bir şekilde egzersiz yapmak istiyorsanız bir spor dalı ile ilgilenebilirsiniz. Yüzme kursları, voleybol, tenis gibi egzersiz programlarına yazılarak hem seveceğiniz ve yapmaktan keyif alacağınız egzersizler yapabilirsiniz.

Hakkında: volkan senemoglu

İlginizi Çekebilir

ÇOCUKLARDA BAĞIRSAK PARAZİTLERİ

Çocuklarda görülen bağırsak parazitinin en büyük sebeplerinden biri, genel hijyen kurallarına uyulmamasıdır. Çocuklara erken yaşlardan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir