Ana sayfa / Sağlık / Diyabet ve Meme Kanseri Arasındaki Bağı Ortaya Koydu, Tıp Literatürüne Girdi

Diyabet ve Meme Kanseri Arasındaki Bağı Ortaya Koydu, Tıp Literatürüne Girdi

Diyabet ve emcek kanseri arasındaki bağı ortaya koydu, tababet literatürüne girdiTıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Kaplan: “Meme kanseri tanılı diyabetli hastaların 2,2 büküm henüz aşkın nüksettiğini saptadık”

DİYARBAKIR – Diyarbakır‘da işyar Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. M. Ali Kaplan, şeker hastalığı hastalığı ve emcek kanseri arasındaki bağı ortaya çıkararak evren tababet literatürüne girerek 40’tan aşkın sevk aldı. Diyarbakır’da fariza eden Tıbbi onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Kaplan, otama edilen emcek kanserinin baştan ortaya çıkmasının diyabetle münasebetli olup olmadığını araştırdı. Yaklaşık 1 sene devam eden çalışmasının arkası sıra diyabetin, otama edilen emcek kanserinin nüksetmesinde 2,2 büküm arttırdığını ortaya koyan Doç. Dr. Kaplan, evren tababet literatürüne ismini değerli harflerle yazdırdı. Doç. Dr. Kaplan’ın emek vermesi arsıulusal Medikal Onkoloji dergisinde de yayımlanarak 40’tan aşkın sevk edinmeyi başardı.Araştırması evren çapında 40’tan aşkın sevk aldıYaptığı emek vermek ile ilgilendiren bilgelik sağlayan Memorial Diyarbakır Hastanesinde işyar Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Kaplan, emcek kanserinde, nüksü etkileyen, çor tekrarını etkileyen faktörleri araştırdıkları çalışmalarının Medikal Onkoloji adlı onkoloji dalında prestijli ortak dergide yayımlandığını söyledi. Doç. Dr. Kaplan, “Bu çalışmamız emcek kanserli hastalarda diyabetin protüközü etkilediğini yayınlayan evvel emek vermek kendisine tababet literatürüne geçti. 40’a yaklaşan sevk aldı. Yani, bambaşka icraat kabilinden refere edilerek, bu data kullanılarak icra ettikleri icraat sübvanse oldu. Bu çalışmamızda 500’e yaklaşan opere edilmiş, emcek kanseri hastasını çalışmamıza karışma ettik. Bu hastalarda maada gidişatı etkileyen doğrusu nüksü etkileyen faktörleri de değerlendirerek, acep şeker hastalığı hastalığı yegâne başına serbest ortak gidişatı etkileyen etmen müdür, onu araştırdık. Meme kanseri tanılı diyabetli hastaların 2,2 büküm henüz aşkın nüksettiğini saptadık” dedi.”Kanser, göze çoğalmasını istiyor”Diyabetik hastalarda, vücuda giren şekerin harcaması ve kullanılmasını sağlayıcı hormonun kem bulunduğunu aktaran Doç. Dr. Kaplan, konuşmasını şu halde sürdürdü: “Biz de diyabetik hastalarda yahut insülin direnci bulunan hastalarda bu hormonun çok salgılanması var, tükenmeden önce, çok salgılanan insülin hormonu da hücresel kurda göze çoğalmasını arttırıyor. Yani, esasen kanserin istediği bilinçlilik bu, göze çoğalmasının artması. Diyabetin de esasen insülin salgılanmasını tetikleyerek bu yolla göze çoğalmasını tetiklediği varsayım kendisine ortaya koymuş, bizim bu çalışmamız da esasen ortak nevi bunu destek sunar ortak çalışmaydı. Diyabetik hastalarımız bu data ile baş başa telaşlanmasınlar bizim çalışmamızda bunun analizi yapılmadı, şeker hastalığı neticeleri dobra revan hastalar ile dobra gitmeyen hastalar ortada ortak gidiş açısından ayırt varmı namevcut mu, ancak belli ortak ayırt olacaktır. Benim bu hastalara önerim şeker hastalığı takiplerini dobra yapmalar, iç salgı takibinde olmaları ve ilaçlarını derneşik ortak halde kullanıp şeker hastalığı seviyelerini makul ortak ölçüde tutmaları şeklinde bu probleminin minimize edileceği kanaatindeyim.

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

ÇOCUKLARDA BAĞIRSAK PARAZİTLERİ

Çocuklarda görülen bağırsak parazitinin en büyük sebeplerinden biri, genel hijyen kurallarına uyulmamasıdır. Çocuklara erken yaşlardan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir