Ana sayfa / Sağlık / Diş Sağlığı Nasıl Korunur

Diş Sağlığı Nasıl Korunur

Ağız konuşmaya da yardım eden bir organdır. Tat alma organı olan dil; çiğneme, konuşma ve yutma gibi yan görevleri üstlenir. Dişlerin gıdaların parçalanması, öğütülmesi gibi görevlerle konuşmada ve görünümde de önemli etkisi vardır. Dişleri eksilen insanların bazı sesleri çıkartması zorlaşır, ısırma veya çiğnemede güçlük yaşarlar.

Dişlerin Gelişim Süreci

Dişin gelişim süresi içinde öncelikle süt dişleri çıkar, daha sonra süt dişleri yerine kalıcı dişler gelir. Ağız ve diş sağlığı için önemli olan iki rahatsızlık diş eti iltihabı ve diş çürümesidir. Dişler hemen hemen bütün sistemleri kötü yönde etkileyebilen sürekli olarak enfeksiyon kapabilir ve böbrek, eklem ve kalp gibi yapılarda büyük sağlık sorunlarına sebep olabilir. Diş ve ağızda herhangi bir işlev ve yapısal bozukluk olmaması, ağız ve diş sağlığının varlığını gösterir.

Dişeti Hastalığı Nasıl Önlenir

Dişeti hastalığının engellenmesi için en büyük görev insanın kendisine düşer. Dişleri sağlıklık devam ettirmek için, günlük ağzı bakımının yapılması büyük önem taşır. Diş doktoruna düzenli olarak gidilmesi gerekmektedir. Günlük yapılan ağız bakımları diştaşı oluşmasını en aza indirir fakat tamamen önleyemez
Dişeti Hastalıkları Tedavisi Nasıl Yapılır

Dişeti hastalıklarının erken zamanda tedavisi, diş üstündeki plak ve diş taşının yok edilmesi ve düzgün köklerin sağlanması ile gerçekleeşir. Yapılan bu işlem dişetinde iltihaba sebep olan irritan ve bakterilerin yok edilmesini sağlar. Bu tedavi çoğunlukla, dişetinin yeniden dişe konsantre olması yada dişetinin cebin elimine olması için yeterli olur.

Dişeti hastalığı erken evresinde olan vakaların geneli, diş taşı temizliği, plak yok etme ve düzgün kök yüzeyi sağlanmasıyla ve günlük ağız bakımı yapılarak tedavi edilebilir. İlerleyen evrelerde olan dişeti rahatsızlıklarında cerrahi tedavi gerekebilir.

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

ÇOCUKLARDA BAĞIRSAK PARAZİTLERİ

Çocuklarda görülen bağırsak parazitinin en büyük sebeplerinden biri, genel hijyen kurallarına uyulmamasıdır. Çocuklara erken yaşlardan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir