Ana sayfa / Sağlık / Çocuğunuzla en güzel iletişim nelerdir ?

Çocuğunuzla en güzel iletişim nelerdir ?

Bebeğiniz artık büyüyor !

Artık ısrarcı mı davranıyor ? herhalde bu dönemler  en zor zamanlarımızdır.

Her anne bu süreci sabırla geçirmeli?

Bebeğiniz çocukluğa geçiyor. Emzik bırakma, tuvalet eğitimi, ağlama krizleri istekleri konusunda ısrarcı, meraklı  derken, ve hayır ı duymak istemeyen çocuklar nereden mi başladım işe Önce çocuğum kim diye başlarsanız işe ipler elinizde ,onu yakından tanımak ,nasıl davranacağınızı kestirmemize sebep oluyor. Bir sonraki adımda iletişiminiz daha kuvvetli hale geliyor. Minik kızımın çevreyle ilişki kurmaya çalışması, onu saygı duymamla başladı ona benim kontrolümde bir şeyler yapabilmesi için fırsatlar tanıdım zarar göreceği konuda konuşarak ikna ederek yada dikkatini dağıtmaya başladım. Bu dönemler gerçekten zor bir dönem ama gerçekten bebeğinizi iyi tanırsanız, bu süreç kararlı bir şekilde güzel bir döneme dönüşüyor.

Çocuğunuzla iyi iletişim kurabileceğiniz birkaç öneri;

1.çocuğunuz bir birey unutmayın saygı gösterin ki saygı göresiniz.

2.çocuğunuzu sevdiğinizi gösterin bol bol öpün bırakın sevginizden şımarsın.

3.sevgi ve sınırlar sağlamak gerekir ve evet onun duygularına saygı duyarım ama yön de veririm

4.hayır demekten asla korkmayın her isteği olmuş hiç hayır dememiş ebeveynleri çocuklarını görüyorum da, çocuk kreşe  ya da okula başladığında bocalıyor. Niye mi? Arkadaşları etrafındakiler her zaman onunla beraber her şeyine evet demiyor bu nedenle bu çocuklarda mutsuz tavırlar gözlemleyebiliyoruz biliyor musunuz?

HAYAT Öyle pembe değil çocuğu yıpratmadan uygun bir dille olmaması gereken durumlarda hayır kelimesini kullanmalıyız…

5.Asla tehdit etmeyin, çözümün içine sokmak en doğru olanak; örneğin kızım kapıları hızlı çarpma alışkanlığı kazanmaya başlamıştı ona her defasında ona kapıları nazikçe kapatmalıyız diye anlatırdım(3 yaş civarı)ona tehditkar davranmadım ve inanın bunu zamanla öğrendi ağzında yemek varken konuşmaması gerektiğini, ağzımızdaki bitince konuşalım şeklinde ifade ettim, inanın bu  üslup işe yarıyor.

6.Aşırı uzun uzun açıklamalar yapan anneleri anlayamıyor, kaldırımda trafiğin çok akışkan olduğu bir caddede çocuğunu elini tutması için ikna etmeye çalışan anneyi görünce gerçekten şaşırıyorum! uzun uzun konuşmak yerine çocuğu engellemelisiniz bu ve bu gibi durumlar gerçekten tehlikeli durumlar

çocuğunuz tanımak , belli kuralları bilmesi, size güvenmesi inanın onu hayata daha güvenli topluma saygılı ve faydalı bireyler yetiştirmemizi sağlar….

 

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

Saçınız mı dökülüyor?

Saç Ekimi Merkezi Evrensel Koordinatörü İbrahim Çevik, ”Dökülmelerinin yüzde 73 oranında genetik faktörlerden kaynaklandığı, bireyin ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir