Ana sayfa / Yaşam ve Aile / Çocuğu Anlamak

Çocuğu Anlamak

Çocuklarımızın kendi yaş gruplarıyla bir arada zaman geçirmesi onları mutlu ettiği gibi hızlı öğrenmelerinde sağlar.

Birlikte yapılan etkinlikler el becerilerini geliştirirken, birbirlerine  kurdukları  o cümleler hep hayata dairdir, farkında olmadan bu Öğrenme süreci  okul kapısında başlar. Ta ki iyi akşamlar diyene kadar devam eder.

Birlikte oynanan oyunlar, yarışma sırasındaki heyecan, kazanmanın keyfi, rakip takıma teşekkür etmek, sportmenlik. Okul yaşantılarının en başında kazandıkları ve hiç unutmayacakları eşsiz deneyimler…

Çok hızlı öğrendikleri bu dönemde bilginin yanına sevgimizi de ekleriz. Her biri ayrı bir bireydir. Çocuklarımızı tanır. Onları neler mutlu eder. Anlamaya çalışırız, bilginin, sevginin ve sağlıklı beslenmenin önemini bilir, onlar böyle bir ortam sağlar, doğru iletişimle yaklaşırız. Çünkü çocuklarımız bizim geleceğimizdir.

    Öğrenciyken öğretmenimin söylediği sözü hiç unutmuyorum;

 ( Bir yıllık bir iş yapmak istiyorsan tarlaya pirinç ek. Elli yıllık bi iş yapmak istiyorsan ağaç dik. Ama bir ömür boyu bir iş yapmak istiyorsan evlat büyüt.)

               Öğrencim 5 yaşında bir kız çocuğu dünya güzeli yaşadığı sorunlar karşısında tepki olarak kusuyordu. Bunu alışkanlık haline getirmişti. Çoğu zaman Bu durum karşısında hiçbir şey söylemeden bir hizmetçi gibi davranıp temizliğine yardım ediyordum. Evet, öğretmendim ama sadece onu bir şeyler öğretip onun öz bakım ihtiyaçlarını karşılamayacak mıydım? Hayır! Aslında o bana çok şey öğretiyordu bir şeyleri fark etmemi bir yerlerde sıkıntılarının olduğunu  hissettiriyordu. Onu dinlememi ona yardım etmemi istiyordu.(biliyordum, bu davranışıyla bana çok şey anlatıyordu.)

 Elini yüzünü yıkayıp, üstünü değiştirdikten sonra, sadece  ona” kendini kötü hissedersen birlikte lavaboya gidelim” deyip hemen oyuna yolluyordum.  Ta ki sıkıntılarını dile getirene kadar Bir süre sonra bu davranışı tamamıyla  yok oldu. Değil miydi? onun sesini duymak ona elini uzatmak biliyor musunuz ? ANNELER ; Çocuklarımıza doğruyu öğretirken bizim davranış ve tutumlarımızda ONLARIN YAŞAMINDA  AYRI BİR  ÖNEME  SAHİP…..

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

Kırışıklıklar, Yara, Çürükler ve Enfeksiyonlar için bromelain

Bu makalemizde çoğu kadının sorunu olan kırışıklıklara da iyi gelen Bromelain enzimini ele alacağız. Yaş ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir