Ana sayfa / Sağlık / Canan Karatay’dan kurtlu elma tavsiyesi…

Canan Karatay’dan kurtlu elma tavsiyesi…

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay Kastamonu’nun İhsangazi ilçesinde planlı Siyez Festivali’nde meydana getirdiği konuşmada, İhsangazi’nin siyez buğdayı istihsal merkezi bulunduğunu söyledi. İnsanların kimyasallardan ırak durması icap ettiğini vurgulayan Karatay, şöyleki bitmeme etti:

“Vücuda kimyasallar ve ya kenarlı maddeler girdiğinde vücutta tepkime meydana geliyor zira bizim hücrelerimiz bunları tanımıyor. Onun düşüncesince bağan yoğunluklu ortak savaş bitmeme ediyor. Diyelim ki bu savaş ıvır zıvır ortak çocukta başlıyor ancak illet 40’lı yahut 50’li yaşlarda çıkıyor. Bunun kökünde kusur beslenme, doğallıklardan uzaklaşmakta yatıyor.”
GLUTEN EKMEĞİNİ ÇOK TÜKETTİĞİMİZ İÇİN…
Yanlış beslenmenin ağırbaşlı mesail doğurduğuna ayraç fail Karatay, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Babamda önsezi mevcut esir de olacak, annemde dokunmabana mevcut esir de olacak sanarak ortak nesne yok. Bu rahatsızlıkların hiçbiri kalıtım bilimi değil. Hepimizde dokunmabana genleri mevcut ancak bunlar uykuda. Bunları kusur beslenmeyle, toksik tüketmeyle, çağcıl buğday tüketmeyle uyandırdığımız devir birinde akciğer, birinde emcek birinde ayrıksı ortak dokunmabana yapıyor.”

Siyez buğdayı tüketiminin artarak çoğalması icap ettiğini dile getiren Karatay, “Modern buğday melez bulunduğu düşüncesince yüzdelik 60 ile yüzdelik 80 oranında gluten var. Bu gluten ekmeği baş döndürücü tükettiğimiz düşüncesince bizi hastalandırıyor. Bu sebeple siyez buğdayının tüketiminin arması lazım. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının da bu mevzuda ziraatçıyı motivasyon etmeli” dedi.
DOĞAL BESLENMELİYİZ
Buğdayda mevcut glutenin bağırsaklarda dokuncalı bakterilerin üremesine etken olduğuna ayraç fail Karatay, şunları söyledi:

“Bağırsaklarımızda mevcut ıvır zıvır tüyler bizi dokuncalı maddelerden korurken gluten bunları öldürüyor. Bu sebeple katışıksız beslenmeliyiz. Evde meydana getirilen yoğurtlar, katışıksız meyvelerden meydana getirilen sirkeler tüketmeliyiz. Kurtlu elmalardan meydana getirilen sirkeler tüketmeliyiz. Kurtlar bizlerden henüz akıllı, ilaçlanmış tek nesne yemez.”

Karatay, yün tüketiminin ehemmiyetli bulunduğunu aktararak şunları kaydetti:

“Modern hayat, çağcıl yataklar çıktıktan sorar hanımların, erkeklerin ağrılar arttı. Modern yataklar dert sebebi. Vücuda uyuyormuş, uymuyormuş inanmayın. Tabii en güzelini alabilirsiniz kendince ancak onun hesabına yünden meydana getirilen temiz battaniye sereceksiniz. Yün denk ve yün yastıkta yatacaksınız.”

Programın böylelikle siyez buğdayından meydana getirilen en içimli ebebulguru pilavı ve ekşili pilav yarışması gerçekleştirildi.

Siyez ekimine dahil olan Karatay, tarlaya ekecek attı. Festivale, Vali Yardımcısı Ahmet Ertürk, İhsangazi Kaymakamı Ömer Faruk Canpolat, Belediye Başkanı Zühtü Danacı, tören düzeni üyeleri de katıldı.

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

ÇOCUKLARDA BAĞIRSAK PARAZİTLERİ

Çocuklarda görülen bağırsak parazitinin en büyük sebeplerinden biri, genel hijyen kurallarına uyulmamasıdır. Çocuklara erken yaşlardan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir