Ana sayfa / Sağlık / Canan Karatay Bu Kez de “Yatak“ Konusuna Savaş Açtı

Canan Karatay Bu Kez de “Yatak“ Konusuna Savaş Açtı

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, “Modern hayat, çağdaş yataklar çıktıktan sonradan hanımların, bayların ağrılar arttı. Modern yataklar dert sebebi.” dedi.

Karatay, Kastamonu‘nun İhsangazi ilçesinde planlı Siyez Festivali’nde icra ettiği konuşmada, İhsangazi‘nin siyez buğdayı istihsal merkezi bulunduğunu söyledi.

“HÜCRELERİMİZ İŞLENMİŞ GIDALARI TANIMIYOR”

İnsanların kimyasallardan ırak durması icap ettiğini vurgulayan Karatay, şu şekilde bitmeme etti:

“Vücuda kimyasallar yahut mamul maddeler girdiğinde vücutta aksülamel meydana geliyor zira bizim hücrelerimiz bunları tanımıyor. Onun düşüncesince bağan yoğunluklu birlikte savaş bitmeme ediyor. Diyelim ki bu savaş ıvır zıvır birlikte çocukta başlıyor lakin maraz 40’lı yahut 50’li yaşlarda çıkıyor. Bunun kökünde kusur beslenme, doğallıklardan uzaklaşmakta yatıyor.”

“AİLEDE KALP VE KANSER OLMASI SİZDE DE OLACAĞI ANLAMINA GELMEZ”

Yanlış beslenmenin ağırbaşlı mesail doğurduğuna ayraç fail Karatay, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Babamda his mevcut çaker de olacak, annemde dokunmabana mevcut çaker de olacak sanarak birlikte nesne yok. Bu rahatsızlıkların hiçbiri kalıtım bilimi değil. Hepimizde dokunmabana genleri mevcut lakin bunlar uykuda. Bunları kusur beslenmeyle, toksik tüketmeyle, çağdaş buğday tüketmeyle uyandırdığımız devir birinde akciğer, birinde emcek birinde ayrıksı birlikte dokunmabana yapıyor.”

“SİYEZ BUĞDAYI YAYGINLAŞMALI”

Siyez buğdayı tüketiminin çoğalması icap ettiğini dile getiren Karatay, “Modern buğday melez bulunduğu düşüncesince yüzdelik 60 ile yüzdelik 80 oranında gluten var. Bu gluten ekmeği baş döndürücü tükettiğimiz düşüncesince bizi hastalandırıyor. Bu sebeple siyez buğdayının tüketiminin arması lazım. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının da bu mevzuda ziraatçiyi heveslendirme etmeli.” dedi.

“KURTLU ELMA SİRKESİ TÜKETMELİYİZ”

Buğdayda mevcut glutenin bağırsaklarda dokuncalı bakterilerin üremesine faktör olduğuna ayraç fail Karatay, şunları söyledi:

“Bağırsaklarımızda mevcut ıvır zıvır tüyler bizi dokuncalı maddelerden korurken gluten bunları öldürüyor. Bu sebeple natürel beslenmeliyiz. Evde meydana getirilen yoğurtlar, natürel meyvelerden meydana getirilen sirkeler tüketmeliyiz. Kurtlu elmalardan meydana getirilen sirkeler tüketmeliyiz. Kurtlar bizlerden henüz akıllı, ilaçlanmış tek nesne yemez.”

“MODERN YATAKLAR AĞRILARI ARTIRDI”

Karatay, yün tüketiminin ehemmiyetli bulunduğunu aktararak şunları kaydetti:

“Modern hayat, çağdaş yataklar çıktıktan sorar hanımların, bayların ağrılar arttı. Modern yataklar dert sebebi. Vücuda uyuyormuş, uymuyormuş inanmayın. Tabii en güzelini alabilirsiniz hakkında lakin onun hesabına yünden meydana getirilen bozulmamış battaniye sereceksiniz. Yün denk ve yün yastıkta yatacaksınız.”

TARLAYA TOHUM EKTİ

Programın böylecene siyez buğdayından meydana getirilen en içimli ebebulguru pilavı ve ekşili pilav yarışması gerçekleştirildi.

Siyez ekimine eklenen Karatay, tarlaya ekecek attı.

Festivale, Vali Yardımcısı Ahmet Ertürk, İhsangazi Kaymakamı Ömer Faruk Canpolat, Belediye Başkanı Zühtü Danacı, tören düzeni üyeleri de katıldı.

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

ÇOCUKLARDA BAĞIRSAK PARAZİTLERİ

Çocuklarda görülen bağırsak parazitinin en büyük sebeplerinden biri, genel hijyen kurallarına uyulmamasıdır. Çocuklara erken yaşlardan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir