Ana sayfa / Hamilelik ve Çocuk / Biberon dişleri çürütür mü?

Biberon dişleri çürütür mü?

Biberon nedeniyle oluşan çürükler yani diğer bir adıyla erken dönem çocukluk çağı çürükleri bebeklerin üst ön dişlerinde oluşmaya başlar ve hızlı bir şekilde yayılmaya devam eder. Çok hızlı ilerleyen bir çürük şeklidir.

Çocukların ve bebeklerin biberonla uyuyakalması sonucu meydana gelir. Çürüğü oluşturan biberonun kendisi değil, içerisindekidir. Tüm gece, anne sütü de dahil olmak üzre dişlerle temas halinde olan gıdalar ve sıvılar dişleri çok çabuk bir şekilde çürütür.
Bu sebeple oluşan çürükler dişlerin minesinde tebeşirimsi lekelenmelerle oluşmaya başlar ve daha sonrasında minedeki aşınmalarla kahverengimsi bir hal alır. Bu yüzden biberon çürüğünde erken teşhis oldukça önemlidir.
Biberondan kaynaklanan çürükleri engellemek için, bebeğinizin ağzında biberonla uyumasını engelleyin. Her yemeğinden sonra ağzını yumuşak bir bezle temizleyin yada yumuşak bir fırçayla temizleyin. Eğer bunları da yapamıyorsanız mutlaka ağzını suyla çalkalamaya çalışın. Bebeğinizin dişleri çıkmaya başladığında bir pedodontiste başvurmanız faydalı olacaktır.

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

ÇOCUKLARDA BAĞIRSAK PARAZİTLERİ

Çocuklarda görülen bağırsak parazitinin en büyük sebeplerinden biri, genel hijyen kurallarına uyulmamasıdır. Çocuklara erken yaşlardan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir