Ana sayfa / Sağlık / Antibiyotik kullanımında Türkiye dünya birincisi

Antibiyotik kullanımında Türkiye dünya birincisi

Ajans Press, antibiyotik kullanımı ve antibiyotik kullanımına ilişkin yerine gelişen dirençle ait iletişim araçları araştırması gerçekleştirdi.

KLİMİK verilerinden elde edilmiş bilgilere göre, rastgele 10 reçeteden 3’ünde antibiyotik tipi ilaçlar yazıldığı belirlendi. Yoğun antibiyotik tüketimine ilişkin dayanım oranlarının faziletli bulunduğu Türkiye’de dayanım zımnında antibiyotik kullanımı mucip hastalıklarda da rastgele bir antibiyotik verilemediği ortaya çıktı.

Bu sene içinde antibiyotik mevzulu 12 bin 713 bilgi medyaya yansıdı.ANTİBİYOTİK DİRENCİ NEDİR?Bakterilerin sebep bulunduğu rahatsızlıkları düzeltmek düşüncesince geçer antibiyotikler, bundan sonra global bir muhatara biçimine gelemeye başladı. En küçük hastalıklarda bile antibiyotik kullanılması antibiyotik direncinin ortaya çıkmasına sebep oldu. Bir bakterinin antibiyotiğe gönül rahatlığı mukavemetli bir vaziyete gelmesi bundan sonra o antibiyotiği bakterilerin kere açmış bulunduğu tedavilerde kullanılamayacağı anlamına geliyor.KANSERDEN BİLE ÖLDÜRÜCÜ OLACAKGünümüzde yılda 700 bin bireyin antibiyotik direnci zımnında yaşamını kaybetmiş bulunduğu dünyada Türkiye antibiyotik kullanımında belirgin aralık önde arazi alıyor.

Sağlık sektöründe meydana getirilen öngörülere layıkıyla 2050 yılı nedeni ile kanserden 8 milyon kişini yaşamını kaybetmesi beklenirken bu nicelik antibiyotik direncinde 10 milyon kişiyi bulacak, başka bir değişle antibiyotik direncinden ölenlerin sayısı kanserden ölenlerin sayısını geçecek.

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

ÇOCUKLARDA BAĞIRSAK PARAZİTLERİ

Çocuklarda görülen bağırsak parazitinin en büyük sebeplerinden biri, genel hijyen kurallarına uyulmamasıdır. Çocuklara erken yaşlardan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir