Ana sayfa / Sağlık / Anormal Vajinal Akıntı Hastalığı ve Tedavisi

Anormal Vajinal Akıntı Hastalığı ve Tedavisi

Sağlıklı bir kadında vajinanın nemli kalması için vajina duvarında ve rahim ağzındaki bezlerden sıvı gelmektedir. Sağlıklı bir bireyde bu akıntıların olması normal fakat bir rahatsızlığınız da olabilir bunu anlamak için sağlıklı bir bireyin akıntıları nasıl olduğunu bilmeniz gereklidir. Akıntılar herhangi bir kokuya neden olmaz regli evresinde bazı kadınlarda koku olması hasta olduğunuz anlamına gelmemekle beraber bu belirti normaldir yani vajinal akıntınızda koku olması sizi korkutmasın. Regli döneminin 2.haftasının sonunda döllenmenin kolay hale gelmesi için daha akışkan bir hale gelir ve koyulaşır. Bu durum tamamen doğal görülmektedir.

Hastalık Nasıl Ortaya Çıkar

Vajinanın bezlerinden gelen sıvı Asidik özelliğe sahiptir ve laktobasiller denilen zararsız bakteri sağlamaktadır tam aksine vajinanın sağlıklı olması için gereklidir. Laktobasillerin asit ortamı korumaları yumurtalık hormonları sayesindedir. Kadının menepoz veya diğer rahatsızlıklarından dolayı kadınlık hormonunda düşüş görülürse asit ortam sağlanmaz ve bakterilerin artmasını engelleyen laktobasiller ölmektedir. Laktobasillerin ölmesine yol açan diğer etkende enfeksiyon tedavisinde kullanılan antibiyotiklerdir Laktobasillerin ölmesi genital bölgede iltihaplanmalar oluşur ve vajinit oluşur. Bu hastalıkta vajinanızda anormal akıntılara sebep vermektedir.

Anormal Vajina Akıntısının Bazı Sebepleri

– Yaz aylarında daha sık görülür. (vajinanın iç kısmının sabunla veya lifle yıkanması)
– Düşük yapan kadınlarda
– Hamile ve yaşlılar da

Aids ve bunun gibi hastalıklar da bağışıklık sisteminin baskılanması sonucu anormal vajinal akıntılar görünebilmektir.

Hastalık Belirtileri

Sağlıklı vajina akıntısının dışında anormal akıntılar kanlı, yeşilimsi, süt gibi bembeyaz akıntı, sarı renkli köpük akıntı durumlarında hastaneye başvurmanız gereklidir. Sağdan soldan duyduklarınız hastalığınızı daha çok tetikleyebilmektedir. Vajina akıntı ve kaşıntı , idrar sorunları (yanma ve sık çıkma) düzensiz kanama, cinsel birliktelik sonrasında kanama, ilişki sırasında ağrı görülebilmektedir. Unutmayın ki vajinal akıntının normal ve nemli olması gereklidir. Rahmin tamamen kuru olması da rahatsızlık belirtisidir.

ANORMAL VAJİNAL AKINTI TANISI VE TEDAVİSİ

Öncelikle yukarıdaki hastalık belirtileriyle karşı karşıya geldiyseniz eğer hiç vakit kaybetmeden jinekoloji doktoruna başvurmanız gerekmektedir. Hasta muayene edilerek anormal akıntı saptanması halinde akıntıya neden olan sorunların bilinmesi gereklidir. Hastadan bir örnek alınarak laboratuvara gönderilir ve mikroskopik olarak incelenmektedir.
Bakterilerin direnç kazanmaması için hastaların kesinlikle doktorundan izinsiz ilaç kullanmaması gereklidir. Daha önce kullanılması durumun da doktorunuza muhakkak belirtmeyi unutmayınız.

Hastanın dikkat etmesi gereken hüsuslar
– Rahmin iç kısmı adetten sonra yıkanması yanlıştır.
– Vajinanın dış tarafı ılık su ile temizlenmelidir ve daha sonra kurulanmalıdır.
– Islak çamaşırlarının uzun süre vücutta kalmamalıdır.
– İç çamaşırlarının sentetik olması daha yararlı.
– Kokuyu azaltmak için parfüm vb deodorantların kullanılmaması gereklidir.

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

ÇOCUKLARDA BAĞIRSAK PARAZİTLERİ

Çocuklarda görülen bağırsak parazitinin en büyük sebeplerinden biri, genel hijyen kurallarına uyulmamasıdır. Çocuklara erken yaşlardan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir