Ana sayfa / Sağlık / Anksiyete Bozukluğu Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Anksiyete Bozukluğu Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yaygın anksiyete bozukluğu 20’li yaşlarda başlayan, erken başlangıçlı ruhsal bir problemdir. Bazı kişilerde belirtiler hayat boyu devam eder. Bazı hastalarda ise belirtiler zaman zaman  tamamen kaybolur ve özellikle stresle tetiklenerek aniden ortaya çıkar.

 

Anksiyete Bozukluğu Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Anksiyete bozukluğu tedavisi ilaçlarla ve psikoterapi ile sağlanabilir. Hangi tedavi yönteminin uygulanacağı ve hangisinin faydalı olacağı kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı hastalarda iki tedavi yöntemi eş zamanlı olarak uygulanabilir. Bu konuda kesin kararı ancak uzman bir hekim verebilir. Genellikle aniden ortaya çıkan, orta dereceli anksiyete için psikoterapi tercih edilirken şiddetli anksiyete bozukluklarında ilaçlarla kombine tedavi tercih edilir.

 

Anksiyete bozukluğunda kullanılan ilaçlar oldukça çeşitlidir. Bu ilaçlar arasında Benzodiazepinler, Azopironlar, çarpıntı azaltıcı ilaçlar ve antidepresanlar başta yer almaktadır. Bunlar dışında farklı ilaçlar ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. İlaç tedavisinde amaç ortaya çıkan fizyolojik belirtilerin ve anksiyetenin azaltılması, hastanın sakinleşerek sağlıklı düşünmeye başlaması amaçlanmaktadır. İlaçlar çeşitli yan etkilere sebep olabilirler. Karın ağrısı, bulantı, kusma, dilde uyuşukluk, sıcak basması gibi durumlar görüldüğünde vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. Bunun yanı sıra uzun süreli tedavilerde kullanılan bu ilaçların dozları doktor tarafından belirlenen şekilde kullanılmalıdır. Ani doz aşımı veya ilacın birden kesilmesi gibi durumlar çeşitli rahatsızlıklara sebep olabilir.

 

Anksiyete bozukluklarında uygulanacak psikoterapi ile hastanın içinde bulunduğu durum ile ilgili düşünceleri belirlenmeye çalışılır. İlk görüşmede hastanın durumu, düşünceleri belirlenir ve tedavi süreci planlanır. Tedavini amaçları hakkında hasta bilgilendirilir. Terapilerde gevşeme, soluk egzersizleri, psiko-eğitim, üzerine gitme gibi teknikler kullanılır.  Terapiler kısa sürelidir ve ortalama 5-20 seans sürer. Bu süreçte hastanın tedaviye devamlılığı ve çevreden aldığı destek büyük öneme sahiptir.

 

Anksiyete Bozukluğu Tedavi Süreci Nasıldır?

Anksiyete bozukluğu tedavisi ister ilaçlar ile sağlansın isterse psikoterapi ile tedavi süreci ve temel esasları benzerlik gösterir. İlaç ve psikoterapi hastalıkta olumlu sonuçlar gösterdiği kanıtlanmış yöntemlerdir. Uygulanacak tedaviden önce kişi içinde bulunduğu durumla ilgili gerekli bilgilere sahip olmalıdır. Eğitimler alınmalı, tartışmalar gerçekleştirilmeli ve hekim tarafından güvence ortamı sağlanmalıdır. Kişinin içinde bulunduğu durumu idrak etmesi ve hekimine güvenmesi tedavinin başarısı açısından oldukça önemlidir.

 

Anksiyete bozukluğu bulunan kişiler doktorun belirlediği tedavi sürecine güvenmeli ve bağlı kalmalıdır. Uzun süreli tedavilerde hekim ve hasta ilişkisi sağlam tutulmalıdır. Kontroller aksatılmamalıdır. “Anksiyete bozukluğu tedavisi ne kadar sürer?” sorusunun cevabı kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi genellikle birkaç hafta içerisinde etkisini göstermeye başlar ve tüm semptomlar ortadan kalkana kadar devam eder. Bu süre ise kişiden kişiye, tedavinin etkinliğine göre farklılık gösterir. Belirtiler ortadan kalksa da hekim ile ilişkiler kopmamalıdır. Bu gibi hastalıklar yıllarca sessiz kaldıktan sonra tekrar ortaya çıkabilmektedir.

 

 

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

Saçınız mı dökülüyor?

Saç Ekimi Merkezi Evrensel Koordinatörü İbrahim Çevik, ”Dökülmelerinin yüzde 73 oranında genetik faktörlerden kaynaklandığı, bireyin ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir