Ana sayfa / Sağlık / Ameliyatla 6 yıl önceki hale dönmek mümkün (Ameliyatla KOAH tedavisi)

Ameliyatla 6 yıl önceki hale dönmek mümkün (Ameliyatla KOAH tedavisi)

HAZIRLAYAN: ÖZGÜR GÖKMEN ÇELENK

Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Cemal Asım Kutlu anlattı:

Kaç çeşit KOAH var?

KOAH birlikte maraz grubudur. Havayollarında tıkanıklık yaratan, derinliğine devamlı birlikte hastalıktır. 2 ehemmiyetli madun başlığı var. Biri süreğen bronşit, ötekisi amfizemdir. Bu emraz dü ayrımlı kol kabil algılanmamalı zira elden herhangi birlikte hastada az yahut baş döndürücü dü şekil da görülüyor.

İlaç haricinde neler yapılabilir?

Destek tedavileri var. KOAH çaba kapasitesinde ağırbaşlı birlikte düşüklüğe etmen olur. Bunun önlenebilmesi düşüncesince hikmet aktivitenin oldukça fevk kurda tutulması baş döndürücü önemli. Son zamanlarda bu mevzuda uzmanlaşmış takımlar var. Uyguladıkları iyileştirme programlarıyla bulunan kapasitenin en fevk kurda tutulabilmesini sağlıyorlar. Bu programlara tagaddi ve ruh bilimi destekleri de eklersek hastalıkla topyekûn birlikte savaşım yapmış oluruz. Elbette kimi koruyan önlemler, var ise diyabet, potansiyel farkı kabil ek rahatsızlıkların akla yatkın tedavisi de önemli. Böylece maraz süreci ehemmiyetli seviyede arama edilir.

Başka yollar var mı?

Öncelikle oksijenden lakırtı etmemiz gerekir. Hastalara çağ ölçümlerinde tanıdık değişikliklerin birlikte kurda olması yerinde müvellidülhumuza tedavisi verilir. Bu da dayanaklık geçirmek tedavileri ortamında ehemmiyetli birlikte arazi tutar. Gelelim gayrı yöntemlere… Amfizem hastalarının birlikte kısmında akciğerde katı nesiç bulunmasına karşın bu nesiç yetercince çalışan çalışmaz. İşte akciğerin katı bölümlerini solunuma ulama yapabilmesi düşüncesince cerrahi girişimlerden yararlanılır. Bu girişimin mantığı sakat dokunun kesip atılması, katı dokunun elan baş döndürücü çalışmasının sağlanmasıdır. Girişimle baş döndürücü güzel neticeler elde ediliyor.

Ne derece esenlik iletmek mümkün?

Biz hastalarımıza güzel birlikte girişimle 5-6 yıl önceki hallerine döneceklerini söylüyoruz. İşlemden sonraları teneffüs kapasitelerindeki artma kestirmece 1 yıl süresince bitmeme ediyor. Bu sürenin böylece gelinen yeri bayır bildirme ediyoruz. Şu yeri vurgulamak lazım: Hem tedarik bununla birlikte teşebbüs sonrası devirde hastalarımıza baş döndürücü dip fizik-tedavi uyguluyoruz. Ayrıca tıbbi tedavilerle hastayı olabildiği en güzel noktaya getirip işlemi yapmak muvaffakiyet oranını ehemmiyetli seviyede etkiliyor. Defalarca, akla yatkın pestil seçimi, akla yatkın tedarik ve akla yatkın birlikte cerrahi girişimle nice hastamızın akciğer nakli etabından art döndüğünü gördüm.

Akciğer nakli gereği kalmıyor mu?

Bu hastaların bir aşırı bizlere akciğer nakli düşüncesince gelenler. Uygun hastayı cerrahimi girişimle, nakilsiz tedavi geçirmek hem onlara şişman suhulet sağlıyor, bununla birlikte o verici akciğer apayrı şansı kalmayan hastaya takılıyor. İşlemden sonraları nakilde geçer not sert baş döndürücü ilacı kullanmaya lazım kalmıyor. Ayrıca işlemden sonraları seneler ortamında fonksiyonları esasen sakıt hastalara da aktarım yapılması lakırtı konusu. Zaten teşebbüs gitgide bu olasılığı engellemeyecek halde yapılıyor.

Girişimin riski ne kadar?

Elbette birlikte riski var. Aslında ati devre hastalarda teşebbüs yapmamanın da birlikte riski var. Zaten teşebbüs önceleri topu topu araştırmalar bu kâr-zarar oranını belirlemeye yönelik. Aynı faydayı elan az riskle elde etmeye müteveccih bazısı yollar deneniyor lakin dört başı mamur bu girişimlerin nice kesinleşmemiş noktaları var. Mutlaka önümüzdeki seneler bizlere acemi uygulamalar, acemi yollar getirecek.SİGARA İÇEN HERKES KOAH OLMAYA ADAYKOAH sigara içenlerde yahut türlü sebeplerle iklim yollarını tırmalanma fail birlikte dumana derinliğine müddet sunulan kalanlarda görülür. Sigara dumanı akciğerlere girmiş olduğu andan itibaren vücutta türlü etkisinde bırakır hazırlamaya başlar. Akciğerlerde giderek strüktürel hasarlar ortaya çıkar. Hasar iklim yollarında olursa süreğen bronşitten, akciğer dokusunda olursa amfizemden lakırtı edilir. Hasar derinliğine seneler sigara içen herkeste birlikte miktarda vardır.SÜREÇ YAVAŞLATILABİLİRHiçbir endeks vermese de amelî yapılabilecek testler iklim yollarındaki tıkanmayı ortaya çıkartır. İşin kötüsü gelişen hasar birlikte noktadan sonraları bundan sonraları maruziyet ortadan kalksa da ilerleyen kabil ve topu topu çabalara karşın süreci bloke geçirmek mümkün olmaz. Elbette burada ‘tedavilerin birlikte kıymeti yoktur’ kararı çıkartılmamalı. Başarılı birlikte tedavi, süreci durdurmasa da ehemmiyetli seviyede yavaşlatır. Bu da ağırbaşlı muvaffakiyet namına bildirme edilmeli.

YARIN: KOAH vana ve spiralle ne tedavi edilir?

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

ÇOCUKLARDA BAĞIRSAK PARAZİTLERİ

Çocuklarda görülen bağırsak parazitinin en büyük sebeplerinden biri, genel hijyen kurallarına uyulmamasıdır. Çocuklara erken yaşlardan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir